indy: 1993-05

<-- 1993-04 --- 1993-06 -->
CMLL . AAA . UWA . indy . CMLL DF . AAA TV . All

indy (SAT) 05/01/1993 Boys and Girls Club, Pomona, California [Lucha Libre Weekly v2-12]
1) Al Murrieta & Dr. Muerte vs Gran Coloseo & Tláloc
2) Crazy Boy, Marco Polo, Príncipe Hindu vs Capitán Oro, Jalisco I, Triton
3) Índio vs Cosmos [hair]
Halcon Blanco seconds Cosmos and Gory Chavez seconds Indio

UWA (SUN) 05/02/1993 Arena Neza [Lucha Libre Weekly v2-12]
1) ? vs ??
2) ? vs ??
3) Impala, Soberano, Stelaris vs Ángel Star, Gran Petroneo, Sevillano
4) Mohicano I, Mohicano II, Turako vs Dragón Chino I, Dragón Chino II, Vagabundo

indy (SUN) 05/02/1993 Arena Puebla, Los Angeles, California [Lucha Libre Weekly v2-12]
1) Águila Azteca & Ángel Star vs Ponky Boy I & Rey Cobra
2) Guerrero Del Universo & Ponky Boy II vs Palomino Ramírez & Pequeño Halcón
3) Black Spider & Tornado Negro II vs Dinamic Jr. & Gitano
4) Al Murrieta, Gory Chavez, Remington vs Cosmos, Flash, Halcón Blanco
5) Capitán Oro, Mercurio, Piloto Suicida vs Cesar Sando Jr., Lover Boy, Súper Boy

indy (SUN) 05/02/1993 Palacio de los Deportes, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Águila Salvaje & Índio Wama vs Cometa Negro & Flecha Veloz
2) Antrax & Ratón Miguelito vs Cazador & Lee Roy
3) La Incognita & Pantera Negra vs La Chicana & La Vengadora
4) Halcón Blanco vs Playboy [super libre]
5) Águila Azul, Blue King, Diabólico I vs Kain, Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II

indy (SUN) 05/02/1993 Plaza de Toros Valente Arellano, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Fantasma Del Ring vs Desconocido
2) Lobo Negro & Sublime vs Blue Rocket & Landru
3) Chacal Asesino & Sigma vs Cometa & La Tarántula
4) Caballero De Plata & Viento Negro III vs Asesino & Criminal
5) Águila Roja, Fedallín, Índio Chirikawa vs Acuario, Adonis, Puma

Event Notes: show preivously week was suspended

UWA CMLL (SUN) 05/02/1993 Toreo de Cuatro Caminos, Naucalpan, Estado de México [Lucha Libre Weekly v2-12]
1) Black Bird I, Black Bird II, Oriental b Bad Boy, London Boy, Ray Richard
2) Karloff Lagarde Jr., Rene Guajardo, Villano I b Aeroflash, Gran Apache, Rocky Santana
3) Black Power II, el Signo, Negro Navarro b Celestial, El Sagrado, Nuevo Audaz
4) Dos Caras & Enrique Vera DDQ Villano IV & Villano V [super libre]
5) Dr. Wagner Jr. & Killer DRAW Atlantis & Pierroth Jr.
Killer pinned Pierroth while Atlantis beat Wagner, which was ruled a draw even though they should've gone on. Atlantis challenged Wagner to a title shot.

PREDESA (THU) 05/06/1993 Arena San Juan Pantitlan, Ciudad Nezahualcóyotl, Estado de México
1) ? vs ??
2) Chamaco Guerrero & Tauro De Creta vs Pequeño Gigante & Súper Archie
3) Rayo Tapatío I & Rayo Tapatío II vs Dinámico & Dinámico I
4) Clímax I & Solar II vs Lobo Jr. & MS-1 Jr.
5) Águila Solitaria, Huracán Sevilla, Kato Kung Lee vs El Hijo del Solitario, Javier Cruz, Medico Asesino Jr.

UWF (FRI) 05/07/1993 Korakuen Hall, Tokyo, Japan [RB]
1) Súper Delfin b Celestial [UWA WELTER]
2) Xochitl Hamada © b Kaoru Maeda [CMLL WOMEN] Videos De Oro - Xochitl Hamada Vs Kaoru Maeda (1993) (posted by LuchaLibreDeMexico)
Xochitl Hamada kept the title
3) Bat Ranger, Kendo, Rocky Santana b Espanto IV, Espanto V, Scorpió Jr.
4) Brazo de Bronce & Brazo de Platino b Great Sasuke & Sato

indy (SAT) 05/08/1993 Pomona, California [WON 05-17-1993]
1) Ponky Boy II b Palomino Ramírez
2) Prime Time Peters & Thunder Machine b Apollo Atlas & Tercera Dimension
3) Sioux I & Sioux II b Rayo De Plata & Sombra De Plata
4) Dr. Muerte & Mythor b Hechicero Negro I & Vitalic
5) Al Murrieta, Crazy Boy, Lover Boy b Capitán Oro, Gran Coloso, Piloto Suicida

indy (SUN) 05/09/1993 All Nations Center, East Los Angeles, California [WON 05-31-1993]
1) Máquina Infernal I DRAW Águila Azteca
2) Dinamic Jr. & Palomino Ramírez DQ Ponky Boy II & Rey Cobra
3) Hechicero Negro I & Hechicero Negro II b Gran Apache & Mythor
4) Verdugo De Guatemala I & Verdugo De Guatemala II b Gitano & Leopardo Negro
5) Cesar Sando Jr., Dr. Muerte, Lover Boy b Halcón Blanco, Piloto Nuclear, Piloto Suicida

indy (SUN) 05/09/1993 Plaza de Toros Valente Arellano, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Lobo Negro vs Leproso
2) El Duende & Índio Wama vs Flecha Veloz & Sublime
3) La Tarántula & Landru vs Blue King II & Chacal Asesino
4) Águila Azul, Piloto Negro, Viento Negro III vs Asesino, Complice, Criminal
5) Águila Roja, Fedallín, Índio Chirikawa I vs Acuario, Adonis, Águila Salvaje

UWA CMLL (SUN) 05/09/1993 Toreo de Cuatro Caminos, Naucalpan, Estado de México [Aqui La Lucha, Lucha Libre Weekly v2-12]
1) Blue King & Rocky Santana b Príncipe Maya & Ray Richard
2) Lady Apache & Zuleyma b La Practicante & Maria Del Ángel
3) Karloff Lagarde Jr., Rene Guajardo Jr., Villano I b El Rudo, Killer, Scorpió
4) Torre Infernal, Villano IV, Villano V b Dos Caras, Enrique Vera, Gran Hamada
5) Dr. Wagner Jr. © DQ Atlantis [CMLL LH]

UWA (MON) 05/10/1993 Arena Puebla [Lucha Libre Weekly v2-13]
1) Aeroflash & Bat Blue vs Lanzaroth & Potro Loco
2) El Coloso, Nuevo Audaz, The King I vs El Engendro, Scorpió Jr., Scorpió Sr.
3) Black Power II, el Signo, Negro Navarro vs Celestial, Gran Hamada, Transformer
4) Villano IV & Villano V vs Dos Caras & Súper Astro

UWA CMLL (THU) 05/13/1993 Arena Toluca, Toluca, Estado de México [Lucha Libre Weekly v2-13]
1) Oriental vs Bat Boy
2) El Esqueleto & Espíritu Negro vs Frayle Top & Hijo De Tigre
3) El Rudo & Scorpió Sr. vs El Coloso & The King
4) Brazo de Oro, Brazo de Plata, El Brazo vs Dr. Wagner Jr., Scorpió Jr., Shu el Guerrero

UWA (FRI) 05/14/1993 Arena Neza [Lucha Libre Weekly v2-13]
1) ? vs ??
2) ? vs ??
3) Celestial & Transformer vs Scorpió Jr. & Scorpió Sr.
4) Enrique Vera & Gran Hamada vs el Signo & Negro Navarro
5) Dos Caras, Súper Astro, Vampiro Canadiense vs Dr. Wagner Jr., Villano IV, Villano V

indy (SAT) 05/15/1993 Pomona, California [WON]
1) Máquina Infernal I & Scare Face b Ángel Star & Furia Negra
2) Frankenstein & Verdugo II DQ Torito I & Torito II
3) Lover Boy & Verdugo I b Mercurio & Súper Boy
4) Tornado Negro II b Gory Chavez [mask]

PREDESA (SUN) 05/16/1993 Arena Lopez Mateos [Lucha Libre Weekly v2-13]
1) ? & ?? b Rayo Tapatío I & Rayo Tapatío II [torneo]
2) Ángel Del Espacio I & Ángel Del Espacio II b Secreto Negro & Visiante [torneo, final]

indy (SUN) 05/16/1993 Los Angeles, California [WON 05-31-1993]
1) Cesar Sando Jr. b Mercurio
2) Tornado Negro II b Signo Azul [mask]
3) Lover Boy b Piloto Suicida [WWA WELTER]

indy (SUN) 05/16/1993 Plaza de Toros Valente Arellano, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Fantasma Del Ring & Sublime vs El Duende & Índio Wama
2) Rudy González & Sigma vs Landru & Ramar
3) Asesino, Complice, Criminal vs Águila Azul, Piloto Negro, Viento Negro III
4) Acuario, Adonis, Pimpinela Escarlata vs Índio Chirikawa I, Índio Chirikawa II, Pequeño Halcón
5) Fedallín vs Águila Salvaje [mask]

CCLP (FRI) 05/21/1993 All Nations Center, East Los Angeles, California [WON 05-31-1993]
1) Golden Boy b Vandal Drummond
2) Flash b Ángel Star, Corsario De Plata, Rayo De Plata, KKK, Aarondu
3) Gran Coloso & Superstar DDQ Al Murietta & Dr. Muerte
4) Cosmos, Falcón De Oro, Jalisco I b Chacal Rivera, El Salvaje, Marco Polo

indy (FRI) 05/21/1993 Arena Gerardo Calderon Rocha, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) El Duende vs Leproso
2) Forasterito & Pilotito vs Ministro de la Muerte & Ramar
3) Águila Azul, Sublime, Zarpa De Tigre vs Asesino, Complice, Criminal
4) Acuario & Pimpinela Escarlata vs Fedallín & Viento Negro

indy (FRI) 05/21/1993 Arena Rogelio Reyes, Matamoros, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Flecha Veloz vs Índio Wama
2) La Chicana & La Vengadora vs Pantera Negra & Princesa Maya
3) Ninjita & Pequeño Samuray vs Rangercito II & Viento Negro
4) Halcón Blanco, Índio Chirikawa I, Índio Chirikawa II vs Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II, Puma

Event Notes: billed as the second show ever here, no sign of the first one.

indy (SAT) 05/22/1993 Gimnasio Municipal, Saltillo, Coahuila [El Siglo de Torreon, El Siglo de Torreon (Results)]
1) Herodes, La Parka, Máscara Año 2000 b Máscara Sagrada, Octagón, Salomon Grundy
2) Heavy Metal © b Rey Mysterio Jr. [MEX WELTER]
3) Angelito Azteca, Máscarita Sagrada, Octagoncito b Espantito, Espectrito I, Jerrito Estrada
4) Larrosa, Lola González, Vicky Carranza b La Briosa, La Monster, Neftaly
Larosa replaced Reyna Gallegos
5) Apolo & Matematico III vs El Canalla & Juventud Guerrera
Apolo replaced Matematico II

Event Notes: Tropicasas & Tirantes are referees

indy (SUN) 05/23/1993 Los Angeles, California [WON 06-06-1993]
1) Rey Sol b Máquina Infernal II
2) Águila Azteca & Vitalic b Ponky Boy II & Scare Face
3) Pequeño Halcón & Rayo De Plata b Sioux I & Sioux II
4) Cosmos & Halcón Blanco b Tornado Negro II & Venom
5) Capitán Oro, Jalisco I, Triton DCOR Cesar Sando Jr., Marco Polo, Súper Boy

source: http://www.thecubsfan.com/cmll/images/cards/1990Laguna/19930523plaza.png

(self)

indy (SUN) 05/23/1993 Plaza de Toros Valente Arellano, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon, El Siglo de Torreon (Update)]
1) El Hijo Del Santo & Tinieblas Jr. vs Cien Caras & Psicosis
2) Brillante, Hassan, Lamparin vs El Reptil, Maremoto, Terremoto
wasn't listed until day of the show
3) Lady Apache & Xochilt Hamada vs La Diabólica & Maria Del Ángel
4) Casandro & Pimpinela Escarlata vs Espanto IV & Espanto V
5) Halcón Blanco & Índio Chirikawa II vs Kain & Play Boy

UWA (SUN) 05/23/1993 Toreo de Cuatro Caminos, Naucalpan, Estado de México [WON 06-06-1993]
1) El Sagrado & Rocky Santana b Casandro & Ray Richard
2) Karloff Lagarde Jr., Scorpió Sr., Villano I b Celestial, El Coloso, King Lee
3) El Engendro, Scorpió Jr., Shu el Guerrero b Black Power II, el Signo, Negro Navarro
4) Enrique Vera, Silver King, Texano DQ Eddie Watts, Goliath El Gigante, Killer
5) Dos Caras, Gran Hamada, Súper Astro DDQ Dr. Wagner Jr., Villano IV, Villano V

UWA (FRI) 05/28/1993 Arena Neza [Lucha Libre Weekly v2-17]
1) Dos Caras, Gran Hamada, Súper Astro DQ Eddie Watts, Goliath El Gigante, Villano IV
2) Vampiro © b Villano V [UWA Heavy]

indy (FRI) 05/28/1993 Arena Rogelio Reyes, Matamoros, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Flecha Roja vs Índio Wama
2) Gran D. & Sublime vs Águila Salvaje & Ramar
3) Ninjita vs Rangercito II
4) Chamuco Treviño, Dany Gardenia, Pimpinela Escarlata vs Acuario, Adonis, As Rey

indy (SAT) 05/29/1993 Boys and Girls Club, Pomona, California [Lucha Libre Weekly v2-17]
1) Tornado Negro II b Gory Chavez [hair]
2) Lover Boy & Verdugo De Guatemala b Mercurio & Súper Boy
3) Frankenstein & Verdugo DQ Torito Jr. & Torito Sr.
4) Máquina Infernal I & Scare Face b Ángel Star & Furia Negra

indy (SUN) 05/30/1993 Arena Mexico Los Angeles, Los Angeles, California [RB]
1) Capitán Oro, Halcón Blanco, Jalisco I DRAW Cesar Sando Jr., Marco Polo, Súper Boy

UWA (SUN) 05/30/1993 Palenque de la Feria, Celaya, Guanajuato [luchablog photolog (20130917_185119)]
1) Bat Blue vs El Migra
2) Black Bird I & Black Bird II vs El Suspenso & Príncipe Maya
3) Karloff Lagarde & Shu el Guerrero vs Casandro & Pimpinela Escarlata
4) Tinieblas Sr. & Transformer vs Black Power & el Signo

SNL (SUN) 05/30/1993 Plaza de Toros Valente Arellano, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Chacal Asesino & La Tarántula vs Ratón Miguelito & Sigma
2) Águila Azul & Fedallín vs Águila Salvaje & Lee Roy
3) Rangercito I & Rangercito II vs Ninjita & Pequeño Samuray
4) Índio Chirikawa I, Índio Chirikawa II, Viento Negro I vs Diabólico I, Diabólico II, Infierno
Infierno & Diabolicos are the sons of Chamuco Trevino?
5) Acuario, Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II vs Águila Roja, Blue King, Halcón Blanco

UWA (SUN) 05/30/1993 Toreo de Cuatro Caminos, Naucalpan, Estado de México [Lucha Libre Weekly v2-17]
1) Ojo De Tigre & Rocky Santana b Mohicano I & Mohicano II
2) Ray Richard & Villano I b Nuevo Audaz & Transformer
3) Karloff Lagarde Jr., Rene Guajardo Jr., Scorpió Sr. b Celestial, King Lee, The King
4) Gran Hamada, Súper Astro, Vampiro b Eddie Watts, Goliath El Gigante, Yamato
5) El Engendro, Scorpió Jr., Shu el Guerrero b Black Power, el Signo, Negro Navarro © [UWA TRIOS]
Title change. Scorpio's team took 2/3, Scorpion hitting the popular Signo with a chair to set up thie third fall pinfalls.

UWA (MON) 05/31/1993 Arena Neza [Lucha Libre Weekly v2-17]
1) Mohicano I & Mohicano II vs Dragón Chino I & Dragón Chino II
2) Black Power II, el Signo, Negro Navarro vs Celestial, King Lee, The King
3) Casandro vs El Sagrado [UWA LIGHT]
4) Nuevo Audaz, Silver King, Súper Astro vs Dr. Wagner Jr., Scorpió Jr., Yamato

Page: 1

Daily Updated: This Week's Shows, Today's Shows, Last Updated
last updated: 2019-04-22 05:20

Return to Index