All: 1996-06

<-- 1996-05 --- 1996-07 -->
CMLL . AAA . IWRG . AZTECA . indy . CMLL DF . AAA TV . All

WWPF (SAT) 06/01/1996 Los Angeles Sports Arena, Los Angeles, California
1) Bull Nakano & Neftaly vs Akira Hokuto & Lady Apache
2) Chris Benoit vs Alex Wright
3) Rey Misterio Jr. & Último Dragón vs Heavy Metal & Psicosis
4) El Hijo Del Santo vs Negro Casas
5) Jushin Liger vs Great Sasuke
6) Antonio Inoki & Dan Severn vs Oleg Taktarov & Yoshiaki Fujiwara

Event Notes: not really a lucha libre show, but wanted to include a link to Santo & Casas.

CMLL (SUN) 06/02/1996 Arena Coliseo [RB, WON 1996-06-17]
1) Reyes Veloz b El Vencedor [hair]
Listed in RB record. Not listed on WON recap and Reyes has his own match. Wrong date? Wrong location (Pista Arena Revolucion?)
2) Ángel de Plata & Kung Fu Jr. b Dr. OBorman Jr. & El Cafre
3) Escudero Rojo, Rey Bucanero, Reyes Veloz b Alacrán De Durango, El Vencedor, Ultimatum
4) Ciclón Ramírez, Olímpico, Olimpus DQ Cadáver De Ultratumba, Halcón Negro Jr., Yone Genjin
5) El Brazo, El Fantasma, Solar I b Américo Rocca, Arkángel de la Muerte, Kahoz
6) Dr. Wagner Jr., El Hijo Del Gladiador, Gran Markus Jr. DRAW Atlantis, Héctor Garza, Silver King

indy (SUN) 06/02/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [el Siglo de Torreon]
1) Fantasma del Amor & White Killer vs Blue Ángel & Guerrero
2) Blue Fox & Rey Satán vs Águila Salvaje & Encadenado
3) Bello Galan, Golden Rubi, Orquídea Negra vs Apóstol Jr. II, Baby Lover, Stuka Jr.
4) Caballero De Plata, Centella Azul, Centella Azul Jr. vs Gran Jefe II, Gran Jefe Jr., Gran Markus

IWRG (SUN) 06/02/1996 Arena Naucalpan [RB]
1) Black Bird I & Black Bird II b Bestia Rubia & Exterminador [Arena Naucalpan Tag]

AAA (SUN) 06/02/1996 Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California [Huricanrana 10, RB]
1) Thunderbird, X-men I, X-men II, X-men III b Amnesia, Depredador, Gengis Khan, Negro Azteca
2) Pandillero I, Pandillero II, Pandillero III vs Chacal I, Chacal II, Chacal III
3) Halloween, Hijo Del Enfermero, Viernes 13 b Ángel Mensajero, Corazón De León, León Negro
4) Damián 666 b Máscara Sagrada Jr. [IWAS LH]
Damain 666 kept his title
5) Perro Aguayo & Rey Misterio Jr. b Cibernético & Pierroth and La Parka & Último Dragón and Heavy Metal & Psicosis
****. Elimination. Came down to Psicosis vs Rey Misterio Jr. for eight minutes.

CMLL (SUN) 06/02/1996 Pista Arena Revolución, Ciudad de México, Distrito Federal [RB]
1) Damiancito El Guerrero © b Máscarita Magica [CMLL MINI]

AAA TV (MON) 06/03/1996 León, Guanajuato [WON 1996-06-17]
Attendance: 3500
1) Espectrito I & Espectrito II b Súper Muñequito & Tzuki * *
2) Rocco Valente, Tony Arce, Vulcano b Bobby Lee Jr., Oro Jr., Súper Muñeco * * *
3) Blue Demon Jr. & Máscara Sagrada Jr. b Coco Rojo & Karis La Momia and Frisbee & Halcón Dorado Jr. and Coco Amarillo & Coco Azul * * *
4) Konnan, Octagón, Tinieblas Jr. b Killer, Villano III, Villano IV * * *

AAA (WED) 06/05/1996 Arena Naucalpan [RB]
1) Cuervo & Fantasy b Azor & Bestia Rubia
2) Galáctico & Tornado b Mosco de la Merced & Mr. Cóndor
3) Chupacabras, Dr. Cerebro, Mastadonte b Kraneo, Tony Rivera, Torero
4) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Tinieblas Jr. b Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, Karis La Momia
5) Kato Kung Lee, Konnan, Pantera b Cien Caras, Heavy Metal, Kraken

indy (THU) 06/06/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Imperio Negro vs Conde Negro
2) Gran Jefe I & Gran Jefe Jr. vs Astro Boy & Boy Rocker
3) Star I & Star II vs Bala de Plata & Stuka Jr. © [LAGUNA TAG]
Stuka Jr. return from injury?
4) Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II, Piloto Suicida vs Diabólico I, Diabólico II, La Amenaza

CMLL (FRI) 06/07/1996 Arena Coliseo [RB]
1) Cicloncito Ramírez & Máscarita Magica b El Fierito & Guerrerito del Futuro
2) Damián el Guerrero, Guerrero del Futuro, Guerrero Maya b Alacrán De Durango, Filoso, Ultimatum *
3) Bestia Salvaje & Chicago Express b Bronco (Monterrey) & Dos Caras [torneo, quarterfinal, Gran Alternativa] *
4) El Hijo Del Santo & Olímpico b Astro Rey Jr. & Felino [torneo, quarterfinal, Gran Alternativa] *
5) Guerrero De La Muerte & Rambo b El Brazo & Olimpus [torneo, quarterfinal, Gran Alternativa] *
6) Atlantico & Atlantis b Apolo Dantés & Rey Bucanero [torneo, quarterfinal, Gran Alternativa] *
7) Bestia Salvaje & Chicago Express b El Hijo Del Santo & Olímpico [torneo, semifinal, Gran Alternativa] *
8) Atlantico & Atlantis b Guerrero De La Muerte & Rambo [torneo, semifinal, Gran Alternativa] *
9) Bestia Salvaje & Chicago Express b Atlantico & Atlantis [torneo, final, Gran Alternativa] *
10) El Dandy DRAW Negro Casas

indy (SUN) 06/09/1996 Arena 19 de Septiembre, Ecatepec, Estado de México [RB]
1) Canek © b el Signo [UWA Heavy]

indy (SUN) 06/09/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Black Demon vs Fantasma del Amor
2) Águila Salvaje & Desconocido vs Blue Fox & Simbad El Marino
3) Apóstol Jr. & Stuka Jr. vs Furia Verde & Loco Encadenado
Verde is from Ciudad Juarez
4) Centella Azul Jr., Orquídea Negra, Shira vs Batichica, Bello Galan, Golden Rubi
5) Power Raider IV, Power Ranger I, Power Ranger II vs Gran Jefe II, Gran Jefe Jr., La Barbie

IWRG (SUN) 06/09/1996 Arena Naucalpan [RB]
1) Dr. Cerebro b Cerebro [mask]

source: http://www.thecubsfan.com/cmll/images/cards/1990Laguna/19960609auditorio.png

(self)

CMLL (SUN) 06/09/1996 Auditorio Municipal, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon (Lineup 3), El Siglo de Torreon (Lineup 4), h.elsiglodetorreon.com.mx/Repository/getFiles.asp?Style=OliveXLib:LowLevelEntityToSaveGifMSIE_ELSIGLO&Type=text/html&Locale=spanish-skin-custom&Path=EDT/1996/05/29&ChunkNum=-1&ID=Ar01806&PageLabel=18 El Siglo de Torreon (Lineup 1), h.elsiglodetorreon.com.mx/Repository/getFiles.asp?Style=OliveXLib:LowLevelEntityToSaveGifMSIE_ELSIGLO&Type=text/html&Locale=spanish-skin-custom&Path=EDT/1996/05/31&ChunkNum=-1&ID=Ar02010&PageLabel=20 (Lineup 2)]
1) Black Machine & La Amenaza vs Fuego & Galáctico
2) Zenaido El Jorobado & Zombie vs Antrax & Centella Azul Jr.
3) Stuka I & Stuka II vs Caín & Saddam
4) Ministro de la Muerte I & Ministro de la Muerte II b Boots Boy I & Boots Boy II [mask]
The Boots Boy are mentioned as having lost the following week. One is named Everado de la Garza.
5) El Hijo Del Santo, Ruben Juarez Jr., Sergio Romo Jr. vs Blue Fish, Chupacabras, Mongol Chino
listed as Hector Garza Jr. Chupacabras is probably Negro Navarro.

AAA TV (SUN) 06/09/1996 Pachuca, Hidalgo [RB]
1) Gran Apache & Gran Apache II b Mosco de la Merced I & Quarterback * *
2) El Hijo Del Espectro, Perro Silva, Picudo b Salsero, Súper Caló, Winners * *
3) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Tinieblas Jr. b Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, Karis La Momia * *
4) Hong Kong Lee & Octagón b Heavy Metal & Jerry Estrada * *

PROMELL (THU) 06/13/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Boy Rocker vs Conde Negro
2) Diabólico I, Diabólico II, Piloto Suicida vs La Amenaza, Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II
Piloto Suicida and Amenaza are feuding
3) Bala de Plata & Stuka Jr. © vs Star I & Star II
4) Último Guerrero & Último Rebelde vs Diamante & Zafiro
first appearance of Ultimo Guerrero and Ultimo Rebelde under those names, billed as their first appearance in La Laguna...

CMLL (FRI) 06/14/1996 Arena México [KrisZ, RB, WON 1996-06-24]
1) Damiancito El Guerrero & Espectrito I b Cicloncito Ramírez & Último Dragóncito * Cicloncito Ramirez/Ultimo Dragoncito v. Damiancito el Guerrero/Ultratumbita (posted by dataintcash)
2) Atlantico, Olímpico, Ultraman Jr. b Chicago Express, Halcón Negro, Mogur *
3) Black Warrior, Guerrero De La Muerte, Scorpió Jr. b Bronco (Monterrey), Mr. Niebla, Ringo Mendoza
4) La Fiera, Solar I, Vampiro b Arkángel de la Muerte, Rey Bucanero, Violencia *
5) Dos Caras, El Dandy, Máscara Sagrada b Apolo Dantés, Bestia Salvaje, Dr. Wagner Jr.

Mora (FRI) 06/14/1996 Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California [RB, WON 1996-07-01]
Attendance: 600
1) El Hijo Del Santo © b Felino [MEX MIDDLE]

AAA TV (SAT) 06/15/1996 Plaza de Toros La Concordia, Orizaba, Veracruz [RB, WON 1996-07-01]
***TripleMania IV (B)***
Attendance: 7000
1) Boomerang, Frisbee, Ludxor, Thunderbird, Venum b Black Cat II, Duendo, Espectro, Picudo, Ravana
2) Antifaz del Norte, Latin Lover, Sergio Romo Jr. b Arandú, El Sanguinario, Jerry Estrada Latin Lover, Sergio Romo Jr y Antifaz Vs Jerry Estrada, Sanguinario y Arandú -Triplemanía IV (posted by Lucha Libre AAA)
3) Oro Jr., Rey Misterio Jr., Súper Caló, Winners b El Mosco, Halloween, Kraken, Perro Silva
4) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Tinieblas Jr. DQ Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, Karis La Momia * * AAA  TRIPLEMANIA  IV  P1 (posted by AAA Supercards TV) AAA  TRIPLEMANIA  IV  P2 (posted by AAA Supercards TV)
5) Pierroth Jr. b Perro Aguayo Sr., Juventud Guerrera, Konnan, Pantera, Pimpinela Escarlata, Psicosis, Villano III [AAA Campeon de Campeones] AAA Campeon De Campeones Elimination Match - 6/15/96 (posted by Rob Viper)
6) La Parka, Máscara Sagrada (Alebrije), Octagón b Cien Caras, Heavy Metal, Killer [lumberjack] * * AAA  TRIPLEMANIA  IV  P2 (posted by AAA Supercards TV) AAA  TRIPLEMANIA  IV  P3 (posted by AAA Supercards TV)

indy (SUN) 06/16/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Black Demon & Capitán Futuro vs Blue Ángel & White Killer
2) Apóstol Jr. II & Blue Fox vs Loco Del Ring I & Loco Del Ring II
3) Centella Azul, Centella Azul Jr., Orquídea Negra vs El Galan, Furia Verde, La Barbie
4) Power Ranger I, Power Ranger II, Power Ranger III vs Gran Jefe I, Gran Jefe II, Gran Jefe Jr.

CMLL (TUE) 06/18/1996 Arena México
1) Damiancito El Guerrero, Felinito, Pierrothito vs Bracito de Oro, Panterita, Último Dragóncito *
2) Damián el Guerrero, Guerrero del Futuro, Guerrero Maya vs Alacrán De Durango, Atlantico, Ciclón Ramírez *
3) Brazo de Oro, El Brazo, Ringo Mendoza vs Arkángel de la Muerte, Mano Negra, Negro Casas *

Event Notes: presumed matches based on what aired on TV and sourced Friday lineup.

CMLL (THU) 06/20/1996 Ciudad México, Distrito Federal [WON 1996-07-15]
1) Brazo de Oro © NC Rambo [DF HEAVY]
Brazo de Oro was champion. Rambo collapsed in the second fall with what turned out to be severe bronchitis.

AAA TV (THU) 06/20/1996 Veracruz, Veracruz
1) Panterita & Súper Muñequito vs Espectrito I & Espectrito II * *
2) Rocco Valente, Tony Arce, Vulcano vs Águila Solitaria, Boomerang, Frisbee * *
3) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Tinieblas Jr. vs Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, Karis La Momia * *
4) La Parka, Máscara Sagrada (Alebrije), Octagón vs Villano III, Villano IV, Villano V * *

AAA (THU) 06/20/1996 Xalapa, Veracruz [WON 1996-07-08]
Attendance: 5500
1) Aladin, As Del Espacio, Caballero Ninja b ?, Caballero Negro, Panter
2) Julissa, La Sirenita, Zuleyma b La Fugitiva, La Practicante, Martha Villalobos
3) Boomerang, Frisbee, Geo, Ludxor, Neo b Ángel Mortal, Hollywood, Marabunta, Mr. Cóndor, Yeti
4) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Oro Jr., Súper Muñeco DQ Karis La Momia, Villano III, Villano IV, Villano V
5) Blue Demon Jr., Máscara Sagrada (Alebrije), Octagón b Jerry Estrada, Killer, Psicosis [lumberjack]

CMLL (FRI) 06/21/1996 Arena México [SuperLuchas, WON 1996-07-08]
1) La Diabólica & La Infernal b Josseline & Lady Apache
2) Olímpico, Olimpus, Ultimatum b Cadáver De Ultratumba, Espectro Jr., Yone Genjin
3) Black Warrior, Guerrero De La Muerte, Scorpió Jr. b Bronco (Monterrey), Mr. Niebla, Súper Astro *
4) El Dandy, Héctor Garza, Silver King b El Hijo Del Gladiador, Felino, Satánico
5) Atlantis, Máscara Sagrada, Rayo de Jalisco Jr. b Canek, Dr. Wagner Jr., Negro Casas

AAA (FRI) 06/21/1996 Arena Neza [WON 1996-07-08]
1) Flama Rojo b Gran Petroneo
2) El Mosco, Espectro, Perro Silva b El Mexicano, Salsero, Torero
3) Martha Villalobos © b Julissa [MEX WOMEN]
4) Villano III, Villano IV, Villano IV b Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Súper Muñeco
5) Máscara Sagrada (Alebrije), Octagón, Pantera b Fishman, Jerry Estrada, Kraken

AAA (FRI) 06/21/1996 Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California [WON 1996-07-01]
Attendance: 3700
1) Pandillero I, Pandillero II, Pandillero III b X-man I, X-man II, X-man III
2) Halloween b Perro Ruso [BC LH, semifinal]
3) El Hijo Del Enfermero b León Negro [BC LH, semifinal]
4) Halloween b El Hijo Del Enfermero [BC LH, final]
5) Thunderbird b Halloween
Thunderbird was declared too light by the commission to be in the tournament, so they had an impromptu match with him anyway and tried to make it a title chagne. Commision said no to that too. Angel Mensajero was also supposed to be in the tournament, but was hiding from police due to a stabbing incident.
6) Damián 666 b Máscara Sagrada Jr. [IWAS LH]
Damian wins the title.
7) La Parka, Súper Caló, Tinieblas Jr. b Cibernético, Cien Caras, Picudo
8) Konnan b Pierroth Jr. [WCW US, AAA ?, IWAs HEAVY]
Konnan retains all titiles

CMLL (SAT) 06/22/1996 Arena Coliseo Guadalajara [RB]
1) Makabre b Galaxy (Jalisco) [mask]

AAA (SAT) 06/22/1996 Ensenada, Baja California [WON 1996-07-01]
Attendance: 500
1) Shamu b El Astro
2) Thunderbird b Halloween
3) Damián 666, Pandillero I, Súper Toro b El Puerko, León Negro, Slot Man
4) Cien Caras, Frankenstein, Pierroth Jr. b Máscara Sagrada Jr., Sicodelico, Tinieblas Jr.

indy (SUN) 06/23/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Tamaro vs Blue Ángel
2) Black Demon & White Killer vs Capitán Futuro & Fnantasma Del Amor
3) Emisario De La Muerte I & Emisario De La Muerte II vs Loco Del Ring I & Loco Del Ring II
4) Simbad El Marino & Snake vs Gran Jefe I & Gran Jefe Jr.
5) Pequeño Cometa, Star I, Star II vs Power Raider IV, Power Ranger I, Power Ranger II
Cometa is the current AMERICAS champion

AAA TV (SUN) 06/23/1996 Morelia, Michoacán [RB, RobViper (Music Video), WON 1996-07-08, WON 1996-07-15]
1) Mini Frisbee & Tzuki b Espectrito I & Espectrito II * *
2) Boomerang, Discovery, Geo, Ludxor, Neo (Caligula) b Ángel Mortal, Marabunta, Mosco de la Merced I, Mr. Cóndor, Perro Silva * *
3) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Rey Misterio Jr. DQ Heavy Metal, Jerry Estrada, Picudo, Súper Crazy * *
****+ (DM)
4) Cien Caras, Killer, Pierroth b La Parka, Máscara Sagrada (Alebrije), Octagón * *

CMLL (TUE) 06/25/1996 Arena Coliseo [WON 1996-07-15]
1) Lady Apache & Lady Connors b La Infernal & Lady Star
2) El Supremo II, Kundra, Nuevo Lynx b Ángel de Plata, Kung Fu Jr., Pegasso
3) Atlantico, Kung Fu Jr., Tsubasa b Damián el Guerrero, Yone Genjin, Zumbido
4) Máscara Mágica, Olímpico, Silver King b Guerrero De La Muerte, Negro Casas, Rey Bucanero
5) Atlantis, Dos Caras, La Fiera DQ Felino, Gran Markus Jr., Kahoz *

AAA (WED) 06/26/1996 Arena Naucalpan [WON 1996-07-15]
1) Julissa & Zaon b La Fugitiva & La Practicante
2) Azor, Bestia Salvaje (naucalpan), Dr. Cerebro b Fantasy, Oriental, Revolucionerio
3) Salsero, Súper Caló, Winners DQ El Mosco, Perro Silva, Súper Crazy
4) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Tinieblas Jr. DQ Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, Súper Muñeco
5) Konnan, La Parka, Máscara Sagrada (Alebrije) b Heavy Metal, Jerry Estrada, Pierroth Jr.

AAA TV (WED) 06/26/1996 Arena Naucalpan [RB]
1) Blue Demon Jr., Halcón Dorado Jr., Máscara Sagrada Jr., Tinieblas Jr. b Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, Súper Muñeco * *
2) Konnan, La Parka, Máscara Sagrada (Alebrije) b Heavy Metal, Jerry Estrada, Pierroth * *

indy (THU) 06/27/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Astro Flash & Imperio Negro vs Boy Rocket & Pequeño Star
2) Shira vs Gatubeda
last week, Letty Rock ran in for the DQ
3) Cavernario Galindo Jr., Diabólico I, Diabólico II vs Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II, Stuka
4) Piloto Suicida vs La Amenaza [hair]

CMLL (FRI) 06/28/1996 Arena México [RB, WON 1996-07-15]
Attendance: 2000
1) Escudero Rojo & Reyes Veloz b Alacrán De Durango & Filoso
2) Olímpico, Olimpus, Ultimatum DQ Américo Rocca, Halcón Negro Jr., Mogur
3) Bronco (Monterrey), Máscara Mágica, Súper Astro b Black Warrior, Guerrero De La Muerte, Mano Negra *
4) Felino, Negro Casas, Satánico b El Dandy, Lizmark Sr., Silver King *
5) Héctor Garza, Máscara Sagrada, Rayo de Jalisco Jr. b Apolo Dantés, Bestia Salvaje, Dr. Wagner Jr.

indy (SUN) 06/30/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Guerrero vs Índio Reyes
2) Emisario De La Muerte I & Emisario De La Muerte II vs Capitán Futuro & Fantasma del Amor
3) Maldito I & Maldito II vs Apóstol Jr. II & Simbad El Marino
4) Lee Roy & Pequeño Cometa vs 13 Negro & Black Machine
5) Star I & Star II vs Centella Azul I & Centella Azul Jr.

Page: 1

Daily Updated: This Week's Shows, Today's Shows, Last Updated
last updated: 2019-04-23 05:20

Return to Index