All: 1996-11

<-- 1996-10 --- 1996-12 -->
CMLL . AAA . IWRG . AZTECA . indy . CMLL DF . AAA TV . All

CMLL (FRI) 11/01/1996 Arena México [RB, WON 1996-11-11]
1) Black Warrior, Felino, Scorpió Jr. b El Dandy, La Fiera, Negro Casas * N. Casas/Dandy/Fiera v. Felino/B. Warrior/Scorpio Jr. (posted by dataintcash)
2) Atlantis, Brazo de Plata, Héctor Garza vs Gran Markus Jr., Head Hunter I, Head Hunter II

AAA (FRI) 11/01/1996 Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California [WON 1996-11-11]
1) Pandillero I, Pandillero II, Pandillero III b Rocco Valente, Tony Arce, Vulcano [hair]
all three versus all three. Part of the Pena/Konnan war, the locals got the win to get them (and Rey Misterio) to work with Pena going forward. Pandillero I knocked himself out on a missed plancha.

CMLL (SUN) 11/03/1996 Arena Coliseo [RB]
1) El Fierito & Pierrothito b Bracito de Oro & Cicloncito Ramírez
2) Chaparrita Asari, Lady Apache, Lola González b La Diabólica, Lady Star, Martha Villalobos
3) Filoso b Lynx, Máscara Mágica, Mr. Niebla, Brandon, Kung Fu Jr., Príncipe Franky, Ultimatum [cibernetico]
4) Arkángel de la Muerte, Rambo, Scorpió Jr. b Brazo de Plata, El Fantasma, Solar I
5) Apolo Dantés, Black Warrior, Satánico b Dos Caras, Hijo del Lizmark, La Fiera

AAA (SUN) 11/03/1996 Arena Coliseo Monterrey [RB]
1) Máscara Sagrada (Alebrije) © b Pierroth Jr. [MEX HEAVY]

indy (SUN) 11/03/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Ángel Del Silencio & El Chupacabras vs Águila Salvaje & White Killer
2) Loco Del Ring I & Loco Del Ring II vs Fantasma del Amor & Simbad El Marino
3) Delicado Willy & Orquídea Negra vs Baby Star II & Blue Fox
4) Imperial & Índio Chirikawa II vs Acuario & As Rey

indy (SUN) 11/03/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Pilotito Negro vs Black Demon
2) Conde Negro vs Imperio Negro
3) La Máscara & Rudy González vs Chico De Barrio & Pequeño Star
4) Piloto Negro vs Bad Boy [mask]

IWRG (SUN) 11/03/1996 Toreo de Cuatro Caminos, Naucalpan, Estado de México [DJ Spectro, El Siglo de Torreon, WON 1996-11-25]
1) Antar, Fantasy, Neblina b Bombero Infernal, Hipnosis, Viento Negro
2) La Fugitiva & Princesa Dorada b Juilssa, Casandra, Guerrera Infernal, Principesa, Irma González, Sahori, La Salvaje, Irma Águilar [battle royal]
3) La Fugitiva b Princesa Dorada [mask]
Dorada is Claudia Martinez, 24.
4) Adrian El Exotico, El Sismo, Mastodonte b Mr. Jack, Oriental, Revolucionario
5) Cuervo b Tony Rivera [hair]
6) El Mexicano & Último Vampiro b Canek & Scorpió Jr. [relevos suicidas]
7) Canek b Scorpió [hair]
Canek's mask was on the line.
8) Oficial b Vigilante, Coco Rojo, Pantera, Coco Azul, Dr. Cerebro, Coco Amarillo, Villano V, Villano IV, Último Dragón [cage]

AAA (MON) 11/04/1996 Puebla, Puebla [WON 1996-11-25]
1) La Parkita, Mini Frisbee, Súper Muñequito b Espectrito I, Espectrito II, Mini Karis La Momia
2) Salsero, Torero, Winners b Casandro, May Flowers, Pimpinela Escarlata [lumberjack]
3) Jerry Estrada b Heavy Metal [bull terrier]
4) La Parka, Octagón, Tinieblas Jr. DQ Canek, Cibernético, Fuerza Guerrera

CMLL (TUE) 11/05/1996 Arena Coliseo [WON 1996-11-25]
1) Orito & Saigoncito Dragón b Damiancito El Guerrero & Felinito
2) Guerrero Maya & Reyes Veloz b Alacrán De Durango & Zumbido
3) Rey Bucanero b Atlantico [Gran Alternativa, league]
4) Jaguar b Lynx [Gran Alternativa, league]
5) Mr. Niebla b Brandon [Gran Alternativa, league]
6) America DRAW Ultraman Jr. [Gran Alternativa, league]
listed as Ultimatum, but seems to be Ultraman Jr. based on tournament.
7) Brazo de Oro, Olimpus, Ringo Mendoza b Arkángel de la Muerte, Mano Negra, Sangre Chicana
8) Atlantis, Hijo del Lizmark, Shocker DQ Black Warrior, Gran Markus Jr., Satánico

CMLL (WED) 11/06/1996 Auditorio Jose Maria Morelos y Pavon, Aguascalientes, Aguascalientes [RB, WON 1996-10-09]
1) Rayo de Jalisco Jr. © b Máscara Año 2000 [CMLL HEAVY]
Rayo de Jalisco is champion

indy (THU) 11/07/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Mr. Guerrero & Scriba vs Silver Star & Volcan Negro
2) Bala de Plata, Piloto Suicida, Stuka I vs Caballero Halcón, El Mestizo, Tony Rodríguez
3) Rudy Reyna vs Dany Gardenia
4) Diamante b Stuka Jr. © [LAGUNA LIGHT]
Stuka Jr. and Diamante argued after Diamante took Stuka I's hair by a questionable DQ. Diamante listed as winning (and title then listed as LIGHT instead of WELTER.)

AAA TV (FRI) 11/08/1996 Actopan, Hidalgo [RB]
1) Villano IV & Villano V b Blue Demon Jr. & Máscara Sagrada (Alebrije) [torneo, semifinal] * *
2) Pantera & Súper Muñeco b Canek & Histeria (Crazy) [torneo, semifinal] * *
3) Pantera & Súper Muñeco DQ Villano IV & Villano V [torneo, final] * * *

CMLL (FRI) 11/08/1996 Arena México [WON 1996-11-18]
1) El Supremo II & Kundra b Ángel de Plata & Pegasso
2) Lady Apache b Xochitl Hamada [CMLL WOMEN, semifinal] *  (posted by Rob Viper)
3) Chaparrita Asari b La Diabólica [CMLL WOMEN, semifinal] *  (posted by Rob Viper)
4) Lady Apache b Chaparrita Asari [CMLL WOMEN, final] *  (posted by Rob Viper)
Final for vacant title. Reyna Jubuki has appeared on Nitro the day before, but more just hadn't returned to Mexico in a long time.
5) Máscara Mágica, Mr. Niebla, Súper Astro b Cadáver De Ultratumba, Espectro Jr., Karloff Lagarde Jr.
6) Brazo de Plata, La Fiera, Negro Casas b Felino, Rambo, Scorpió Jr. *
7) Apolo Dantés, Dr. Wagner Jr., Emilio Charles Jr. b Dos Caras, Héctor Garza, Lizmark Sr. *

indy (FRI) 11/08/1996 Auditorio Municipal, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) El Misionero & Escriba vs Fúnebre & Pequeño Star
2) Caballero De Plata I & Caballero De Plata II vs Gran Jefe & Gran Jefe Jr.
3) Shira vs Gatubeda
4) Power Ranger I, Power Ranger II, Power Ranger III vs El Mestizo, Espanto, Satar
5) Stuka I, Stuka II, Stuka Jr. vs Gran Markus, Mr. Guerrero, Rudy Reyna

Event Notes: benefit show

source: https://pbs.twimg.com/media/CFBIm-UUUAEAdbg.jpg

(@Shu_el_Guerrero)

Promo Azteca (FRI) 11/08/1996 Deportivo Ex-Balneario Olimpico Prolongacion, Iztacalco, Distrito Federal [RB]
1) Black Jaguar & Kamikaze DRAW Cabellero Águila & Cobra
2) Bracito de Oro & Gitancito b Jerrito Estrada & Piratita Morgan
3) Andy Barrow, Último Guerrero, Último Rebelde b Brazo Cibernetico, Cyborg, Skayde
4) Ángel Blanco Jr., Enrique Vera, Shu el Guerrero b Dragón de Oro, Vaquero Romo, Zorro
5) El Fantasma, Máscara Sagrada, Vampiro Canadiense DQ Panterita del Ring, Pirata Morgan, Universo 2000

AAA TV (SAT) 11/09/1996 San Martín de Hidalgo, Jalisco
1) El Mosco, Histeria (Crazy), Karis La Momia, Perro Silva vs ?, el Hijo del Perro Aguayo, Máscara Sagrada Jr., Winners * *
2) Canek, Cibernético, Kraken vs Octagón, Pantera, Tinieblas Jr. * *

indy (SUN) 11/10/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Ángel Del Silencio & Blue Ángel vs El Bárbaro & White Killer
2) Loco Encadenado vs Fantasma del Amor
3) Bello Willy & Gatubela vs Baby Star I & Shira
4) Orquídea Negra vs Baby Star [hair]
5) Acuario, Caballero De Plata II, Gran Jefe II vs As Rey, Caballero De Plata I, Gran Jefe Jr. [Relevos Increíbles]

CMLL (TUE) 11/12/1996 Arena Coliseo [RB]
1) Bracito de Oro & Orito b Felinito & Pierrothito
2) Guerrero Maya, Lynx, Reyes Veloz b Alacrán De Durango, Filoso, Olimpus
3) Máscara Mágica, Mr. Niebla, Olímpico b Arkángel de la Muerte, Cadáver De Ultratumba, Espectro Jr.
4) Lizmark Sr., Shocker, Silver King b Astro Rey Jr., Black Warrior, Sangre Chicana
5) Jushin Liger b El Dandy
6) Emilio Charles Jr. b El Dandy
7) Jushin Liger b Emilio Charles Jr. [Arena Coliseo Trophy]

indy (THU) 11/14/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) La Chicana & Shira vs Batichica & Letty Rock
2) Caballero Halcón & Tony Rodríguez vs Brillante & Zafiro
3) Gran Markus, Ministro de la Muerte I, Ministro de la Muerte II, Rudy Reyna vs Dany Gardenia, Diabólico I, Diabólico II, Kain
4) Stuka Jr. vs Diamante [mask, hair]
Stuka Jr.'s mask vs Diamante's hair.

CMLL (FRI) 11/15/1996 Arena México [RB, WON 1996-11-25]
1) Ultimatum & Ultraman Jr. b America II & Kundra
2) Hijo del Lizmark, Negro Casas, Silver King b Apolo Dantés, Bestia Salvaje, Scorpió Jr. *
3) Héctor Garza & Mr. Niebla b Karloff Lagarde Jr. & Satánico [Gran Alternativa, torneo, semifinal] *
4) Emilio Charles Jr. & Rey Bucanero b Dos Caras & Máscara Mágica [Gran Alternativa, torneo, semifinal] *
5) Emilio Charles Jr. & Rey Bucanero b Héctor Garza & Mr. Niebla [Gran Alternativa, torneo, final] *
6) Dr. Wagner Jr. © b Jushin Liger [CMLL LH] * Dr. Wagner Jr. vs Jushin Liger - 11/15/96 (posted by Rob Viper)

PROMO AZTECA (FRI) 11/15/1996 Arena Xochimilco, Xochimilco, Distrito Federal [RB, WON 1996-11-25]
Attendance: 2700
1) Black Jaguar & Kamikaze b Caballero Águila & Colt
2) Máscarita Sagrada & Octagoncito DQ Jerrito Estrada & Piratita Morgan
3) Dragón de Oro, El Gitano, Tiburón DQ Andy Barrow, Último Guerrero, Último Rebelde
4) Pantera Del Ring, Shu el Guerrero, Zapatista b El Fantasma, Súper Caló, Súper Elektra
5) Blue Panther, Cien Caras, Psicosis DQ Ángel Azteca, Konnan, Rey Misterio Jr.

AAA TV (FRI) 11/15/1996 Palenque de Tijuana, Tijuana, Baja California [WON 1996-12-02]
0) Mandingo, Mazambula, Mozambique DQ Firebird, Jungla, Venum
1) el Hijo del Perro Aguayo, León Negro, Pantera b Fobia, Jerry Estrada, Mosco de la Merced I * *
2) Canek, Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo b Fishman, Killer, Misterioso, Pierroth * *

AAA (FRI) 11/15/1996 Querétaro, Querétaro [WON 1996-12-09]
1) Astro Man I, Astro Man II, Hombre De Plata b Crazy, Neurosis I, Neurosis II
2) Jr. Kiss & Osiris b Diaman & Macabro I
3) La Parkita & Máscarita Sagrada Jr. DQ Espectrito I & Mini Killer
4) Latin Lover & Winners b Baby Sharon & May Flowers
5) Máscara Sagrada, Perro Aguayo Sr., Tinieblas Jr. b Cibernético, El Halcón, Fuerza Guerrera

CMLL (SAT) 11/16/1996 Pista Arena Revolución, Ciudad de México, Distrito Federal [RB]
1) Dos Caras, Jushin Liger, Rayo de Jalisco Jr. b Gran Markus Jr., Satánico, Scorpió

CMLL (SUN) 11/17/1996 Arena Coliseo [WON 1996-12-09]
1) Damiancito El Guerrero & Fierito b Cicloncito Ramírez & Último Dragóncito
2) Fantastik, Pegasso, Príncipe Franky b El Fiero, El Supremo II, Yone Genjin
3) Alacrán De Durango, Olimpus, Ultraman Jr. b Américo Rocca, Astro Rey Jr., Mogur
4) Karloff Lagarde Jr., Rambo, Satánico b Máscara Mágica, Solar I, Tarzan Boy
5) Jushin Liger, La Fiera, Silver King DQ Black Warrior, Dr. Wagner Jr., Scorpió Jr.

indy (SUN) 11/17/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Arkángel de la Muerte & Shira vs Bello Willy & Letty Rock
2) Gran Jefe II & Gran Jefe Jr. vs Acuario & As Rey
Jefes will wrestle as tecnicos, As Rey & Acuario as rudos
3) Loco Encadenado b Fantasma del Amor [mask]
result mentioned in next week's preview
4) Fantástico & Gasparin vs Pequeño Cometa & Pequeño Houdini
5) Orquídea Negra b Baby Star II [hair]
result mentioned in next week's preview

CMLL (MON) 11/18/1996 Arena México [RB]
1) Lady Apache b Xochitl Hamada [CMLL WOMEN, torneo, semifinal]
2) Chaparrita Asari b La Diabólica [CMLL WOMEN, torneo, semifinal]
3) Chaparrita Asari b Lady Apache [CMLL WOMEN, torneo, final]
4) Apolo Dantés, Dr. Wagner Jr., Emilio Charles Jr. b Dos Caras, Héctor Garza, Lizmark Sr.
5) Brazo de Plata, La Fiera, Negro Casas b Felino, Rambo, Scorpió Jr.

AAA TV (MON) 11/18/1996 Mexicali, Baja California [RB]
1) Ángel Azteca, Jungla, Wolverine b Mandingo, Mazambula, Mozambique * *
2) el Hijo del Perro Aguayo, León Negro, Pantera b Fobia, Jerry Estrada, Mosco de la Merced I * *
3) Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo, La Parka Jr. b Fishman, Killer, Misterioso, Pierroth * * *

AAA (MON) 11/18/1996 Mexicali, Baja California [WON 1996-12-09]
Attendance: 600
1) Firebird, Jungla, Venum b Mandingo, Mazambula, Mozambique
2) el Hijo del Perro Aguayo, León Negro, Pantera b Fobia, Jerry Estrada, Mosco de la Merced
3) Canek, Coco Amarillo, Coco Azul, Coco Rojo b Fishman, Killer, Misterioso, Pierroth Jr.

Event Notes: a TV taping is listed on the same date with slightly different lineup. One of these actually Tijauna or a different date?

CMLL (TUE) 11/19/1996 Arena Coliseo [RB]
1) Alacrán De Durango & Pegasso b El Cafre & El Supremo II
2) La Diabólica, La Infernal, Martha Villalobos b Flor Metálica, Lady Apache, Lola González
3) Atlantico, Olimpus, Onita Jr. b America II, Lynx, Yone Genjin
4) Damián el Guerrero, Espectro Jr., Guerrero De La Muerte b Jaguar, Mr. Niebla, Olímpico *
5) Dr. Wagner Jr. b Karloff Lagarde Jr., Black Warrior, Apolo Dantés, Atlantis, Lizmark Sr., Shocker, Dos Caras [cibernetico]

indy (WED) 11/20/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Lady Crazy & Letty Rock vs Orquídea Negra & Shira
2) Bala de Plata, Caballero De Plata I, Caballero De Plata II vs Gran Jefe Jr., Mr. Guerrero, Tackle
3) Bronco Reptil, El Mestizo, Gran Markus vs Piloto Suicida, Simbad El Marino, Zafiro
4) Rudy Reyna vs Dany Gardenia [hair]

Event Notes: Wednesday show for holiday.

CMLL (FRI) 11/22/1996 Arena México [RB]
1) Felinito & Guerrerito del Futuro b Bracito de Oro & Orito
2) Cadáver De Ultratumba, Guerrero Maya, Mogur b Titanic, Ultimatum, Ultraman Jr.
3) Máscara Mágica, Solar I, Súper Astro DQ Américo Rocca, Astro Rey Jr., Karloff Lagarde Jr.
4) Emilio Charles Jr., Rey Bucanero, Satánico b Hijo del Lizmark, Rayo de Jalisco Jr., Silver King *
5) Bestia Salvaje, El Hijo Del Santo, Scorpió Jr. b El Dandy, Héctor Garza, Negro Casas *

Promo Azteca TV (FRI) 11/22/1996 Cuautitlán, Estado de México [RB, WON 1996-12-09]
Attendance: 2500
1) Rayo Tapatío I & Rayo Tapatío II b Colt & Galgo
2) Fuercita Guerrera & Piratita Morgan b Máscarita Sagrada & Octagoncito Mascarita Sagrada/Octagoncito vs. Fuercita Guerrera/Piratita Morgan (posted by luchalibrevids)
3) Jurassico, Nygma, Pachuco b El Gitano, Skayde, Tiburón
4) Antifaz del Norte, Salsero, Sergio Romo Jr. b Andy Barrow, Último Guerrero, Último Rebelde
5) Konnan, Tarzan Boy, Zorro DQ Blue Panther, Pantera Del Ring, Pirata Morgan

indy (SAT) 11/23/1996 Auditorio Municipal, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Shire vs Gatubeda
2) El Misionero & Piloto Negro vs Escriba & Pequeño Star
3) Caballero De Plata I & Caballero De Plata II vs Gran Jefe II & Gran Jefe Jr.
4) Brillante, Star I, Zafiro vs El Mestizo, Espanto, Mr. Guerrero
5) Gran Markus, May Flowers, Rudy Reyna vs Stuka I, Stuka II, Stuka Jr.

CMLL (SUN) 11/24/1996 Arena Coliseo [RB, WON 1996-12-16]
1) Flecha & Kung Fu Jr. b El Cafre & El Supremo II
2) Alacrán De Durango, Ángel de Plata, Mano Negra Jr. b Bufalo Salvaje, Kundra, Lynx
3) Astro Rey Jr., Damián el Guerrero, Yone Genjin b Atlantico, Filoso, Olímpico
4) Brazo de Oro, Brazo de Plata, Hijo del Lizmark b Américo Rocca, El Hijo Del Gladiador, Rambo
5) Atlantis, La Fiera, Silver King DQ Bestia Salvaje, Dr. Wagner Jr., Emilio Charles Jr.

indy (SUN) 11/24/1996 Arena La Ribera, Torreón, Coahuila [El Siglo de Torreon]
1) Caballero De Plata I & Caballero De Plata II vs Loco Del Ring I & Loco Del Ring II
2) Tamaro vs Blue Ángel
3) Arkángel de la Muerte & Fantasma del Amor vs Corsario Rojo & White Killer
4) Danny Gardenia II & Orquídea Negra vs Baby Star I & Baby Star II
5) Acuario & As Rey vs Gran Jefe I & Gran Jefe Jr.

source: http://www.thecubsfan.com/cmll/images/Checked/2013-09-17%2017.56.22.jpg

(luchablog photolog (2013-09-17 17.56.22))

CMLL (SUN) 11/24/1996 Pista Arena Revolución, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Máscarita Magica & Platita vs Felinito & Fierito
2) Pegasso, Príncipe Franky, Ultimatum vs America, Corazón Salvaje, Reyes Veloz
3) Jaguar, Olimpus, Ultraman Jr. vs Cadáver De Ultratumba, Espectro Jr., Guerrero Maya
4) Máscara Mágica, Ringo Mendoza, Solar I vs Arkángel de la Muerte, Karloff Lagarde Jr., Mogur
5) Dos Caras, El Dandy, Negro Casas vs Dr. Wagner Jr., Mano Negra, Rey Bucanero

CMLL (TUE) 11/26/1996 Arena Coliseo [RB]
1) Oriental & Pegasso b El Fiero & El Supremo II
2) Filoso, Príncipe Franky, Ultimatum b America II, Kundra, Reyes Veloz
3) Alacrán De Durango, Jaguar, Olimpus b Américo Rocca, Guerrero Maya, Mogur
4) Mr. Niebla, Solar I, Súper Astro DQ Arkángel de la Muerte, Felino, Guerrero De La Muerte *
5) Atlantis, Hijo del Lizmark, Lizmark Sr. DDQ Apolo Dantés, Black Warrior, Dr. Wagner Jr.

indy (THU) 11/28/1996 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango [El Siglo de Torreon]
1) Caballero De Plata I & Caballero De Plata II vs Gran Jefe II & Gran Jefe Jr.
2) Bala de Plata & Piloto Negro vs Mr. Guerrero & Pequeño Star
3) Espanto IV & Espanto V vs Star I & Star II
Espantos back from Juarez
4) Bello David & Dany Gardenia vs May Flowers & Rudy Reyna

Event Notes: 42nd anniversary show

CMLL (FRI) 11/29/1996 Arena México [RB]
1) Lady Apache & Xochitl Hamada b La Diabólica & Lady Star
2) Atlantico, Olímpico, Ultraman Jr. b Cadáver De Ultratumba, Damián el Guerrero, Espectro Jr.
3) Brazo de Oro, Brazo de Plata, Máscara Mágica DQ Gran Markus Jr., Karloff Lagarde Jr., Rambo
4) Emilio Charles Jr., Rey Bucanero, Satánico b Dos Caras, Shocker, Silver King *
5) El Dandy, Héctor Garza, Negro Casas b Bestia Salvaje, El Hijo Del Santo, Scorpió Jr. *  (posted by Timmy8271)

Promo Azteca (FRI) 11/29/1996 Cuautitlán, Estado de México [RB, WON 1996-12-16]
1) El Hijo De Huracán Ramírez & Huracán Ramírez b Jurassico & Pachuco
2) Antifaz del Norte, Ninja de Fuego, Súper Caló b Ángel Blanco Jr., Scandalo, Zapatista LuchaLibreEnMexico (posted by LuchaLibreDeMexico)
3) Máscara Sagrada, Rey Misterio Jr., Zorro DQ Blue Panther, Juventud Guerrera, Pirata Morgan Rey Misterio Jr./Zorro/Mascara Sagrada vs. Juventud Guerrera/Blue Panther/Pirata Morgan (posted by luchalibrevids)
4) Máscarita Sagrada DQ Piratita Morgan [hair]
Morgan actually got the 3 count, but the decision was over turned for using a piledriver.

Page: 1

Daily Updated: This Week's Shows, Today's Shows, Last Updated
last updated: 2019-02-20 05:18

Return to Index