indy: 2007-10

<-- 2007-09 --- 2007-11 -->
CMLL . AAA . IWRG . indy . CMLL DF . AAA TV . All

indy (TUE) 10/02/2007 Arena Coliseo Monterrey
1) Corazón De Adictro, Dr. Tormenta, Hijo de Trueno DQ Guerrero Griego, Hijo de Espanto II, Mr. Cuervo
2) Difunto II & Herodes b Golden Boy & Pancho Tequila
3) Somoano b Bam Bam (Monterrey)

indy (TUE) 10/02/2007 Plaza de Toros La Coleta, San Cristóbal de las Casas, Chiapas
1) Black Tauro & Fuego Nuevo vs Guerrero Del Sur I & Guerrero Del Sur II
2) Misterio & Parachico vs Gran Damian & Guerrerito Zulu
3) Blue Demon Jr., El Hijo de Aníbal, Huracán Ramírez vs Justiciero, Magnífico, Negro Navarro

indy (THU) 10/04/2007 Arena Tigre Padilla, Monclova, Coahuila
1) Águila Plateada & Cowboy vs Demonio Negro & Maldito I
2) Black Spider, Impact, King Warrrior vs Furia India, Krazy Black, Negro Vailla
3) Doberman, Halcón Negro, Zintro vs Dragón, Guerrero Negro Jr., Proyecto Del Futuro
4) El Hijo del Solitario, Rey Demonio, Símbolo vs Ángel Dorado Jr., Golden Boy, Potro Jr.

Juniors (FRI) 10/05/2007 Arena Coliseo San Luis Potosí, San Luis Potosí, San Luis Potosí
1) Abalan vs Lagartito
2) Anarquía Punk & Demoledor vs Black Dragón & Coyote Jr.
3) Crazy Star, Mensajero, Tigre del Ring, Tirano vs Danny Boy, Edgar El Guapo, Turbo X, X Turbo
4) Demenzía, Platino, Príncipe Azteca vs Belcebur, Fishman, The Rockers

indy (FRI) 10/05/2007 Arena Esculda de Lucha Libre, Lázaro Cárdenas, Michoacán
1) Boomerang Michoacano & Espantapájaros (Michoacan) vs Black Fire & King Star II
2) Misterio Verde Jr. & Rey Payaso II vs King Star & Maniak II
3) Argho vs Dr. Macabro [MICHOACAN WELTER]

LLF (FRI) 10/05/2007 Arena Femenil, Monterrey, Nuevo León
1) Tsunami vs Poly Star [hardcore]
2) Goddess vs Novia Jason, Paty Rey [mask]

LUM (FRI) 10/05/2007 Arena Pipo, Monterrey, Nuevo León
1) Bengalí, Cats, Raiden vs Difunto I, Herodes, Memo Valles

indy (FRI) 10/05/2007 Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California
1) Sparks b Arlequín
2) Camaleón, Libelula, Rubi Gardenia vs Mandingo, Mazambula, Mozambique
3) Extreme Tiger, Rey Cometa, Spyder Black b El Dandy, Pandillero I, Pandillero II
4) Juventud Guerrera & Tinieblas Sr. b Fuerza Guerrera & Tinieblas Jr.
5) Abismo Negro, Mr. Niebla, Psicosis II b Brazo de Plata, El Brazo, Intocable
6) Chessman & Cibernético b Espíritu & Kenzo Suzuki

indy (FRI) 10/05/2007 Lázaro Cárdenas, Michoacán
1) Infierno (Morelia) b Kato Yop Maki
2) Boomerang & Espantapaaros b Black Fire & King Star II
3) King Star I & Maniak II b Misterio Verde Jr. & Rey Payaso II [Michoacan TAG]
4) Argho b Maniak II [Michoacan WELTER]

KAOS (SAT) 10/06/2007 Arena Femenil, Monterrey, Nuevo León
1) Marrullero b Chico de Barrio & Nemo Alcala
2) Nightmare b Dralion & Skam 13
3) Galactar b Beto Alcala, Voltaje Negro [hair]

indy (SAT) 10/06/2007 Arena Libertad, Tulancingo, Hidalgo
1) Violento Jack b Aero Boy, Pesadilla
2) Supernido b Halcón Guerrero
3) Cobarde Del Condado & Estrella De Fuego b Custodio Infernal & Último Soldado
4) Chan Jr. & Kilvan b Nakashima & Yakuza
5) Huracán Ramírez & Huracán Ramírez Jr. b Black Terry & Shu el Guerrero
6) Hijo del Cien Caras & Máscara Año 2000 Jr. b Dr. Markus Jr. & Hijo De Dr. Markus

indy (SAT) 10/06/2007 Arena Nacionalista, Mexicali, Baja California
1) Skysilver vs Rey Azteca
2) Pequeño Traidor vs Rayo De Plata
3) American Rebel & Despiadado vs Platino & Príncipe Negro Jr.
4) Caudillo II & Rey Cobra vs Genio del Aire & Rey Negro [mask, hair]

indy (SAT) 10/06/2007 Centro Deportivo Y Cultural Ricardo Flores Magon, Ciudad Nezahualcóyotl, Estado de México
1) Chico Che, Kosmotron, Red Bull vs Aero Black, Ambar, Lobo Azul
2) Dr. Oborman Jr. II, Maldito, Samot vs Artillero 2000, Esquimal, Germano Jr.
3) Baby Dark, M1, Murna vs El Lacandón I, Lacandón II, Puno Negro
4) Cocolin, Crazy Ángel, Payaso Rebeldin vs Amenaza Nocturna, Campanero, Cobarde Del Condado
5) Apolo Guerrero & Kid Spacial vs Alurius & Black Fire

indy (SAT) 10/06/2007 Centro Deportivo, El Paraiso, Alvaro Obregon, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Eclipse Del Futuro vs Murciélago Elid
2) Mr. Karma & Siniestro Negro vs Lockman & Torak
3) Coyote Dorado & Flechador Del Cielo vs Ángel Malvado & Artillero 2000
4) Comando Del Aire, Rey Fénix, Súper Black vs Electrodo Jr., Payaso Cocolin I, Payaso Cocolin II
5) Barba Negra, Chavo Ventura, Magistral vs Arquero, Jhonny Guerrero, Vagabundo Jr.

indy (SUN) 10/07/2007 Arena Aficion
1) Black Butcher & Sangre Maya vs Meteoro & Millenium
2) Radge & Violento Jack vs Aero Boy & Konami
3) Plata & Sultan vs Fantástico I & Fantástico Jr.
4) Huracán Ramírez & Huracán Ramírez Jr. vs Colmillo Blanco & Despiadado

indy (SUN) 10/07/2007 Arena Coliseo Monterrey
1) Pancho Tequila © vs Herodes [FILL SH]
2) El Hijo del Solitario vs Rene Guajardo Jr.

indy (SUN) 10/07/2007 Arena San Juan Pantitlan, Ciudad Nezahualcóyotl, Estado de México
1) Flamita & Vengador Azul vs Flecha Amarilla & Tigre Negro
2) Flamante & Thunder Blue vs Bengala & Killer Steel
3) Capitán Comando, Gato Azteca, Zorro Tapado vs Chaman, Imperio Negro, Tanque Infernal
4) Rey Lobo vs Toro Negro Jr., Black Lancer, Demenzía, Flama Azul, Zenky, Lider, Ultra Star [cibernetico, Arena SJP Title]

NWG (SUN) 10/07/2007 Arena Victoria, Guadalajara, Jalisco
1) Montecristo vs Kal-El
2) Sombra Infernal I & Sombra Infernal II vs Escorpión Rojo & Loco Zandokan
3) Black Star, Makabre, Payaso Luchin vs El Brujo, Misterio, Rudy Santana
4) Shiryu Dragón vs Roberto Paz Jr. [NWG AZTECA]

Fraternidad 2000 (SUN) 10/07/2007 Coliseo Fraternidad, Veracruz, Veracruz
1) Black Baby, Kato, La Jarochita vs Chun Li, Comet Winners, Cronos
2) Black Love, Buitre, Imperial vs Acero, Relámpago, Tormento
3) Rey Egipto vs Rockero Infernal [GOLFO]
4) Celestial (Veracruz) & Sangre Y Fuego vs Matrix & Triple X [FRATERNIDAD 2000 TAG]

indy (SUN) 10/07/2007 Escondido, California
1) Bobby Lee Jr. & Social Crazy vs Blue Wonder & Hijo Del Medico Asesino
2) Mr. Tempest & Rey Misterio Sr. vs Ángel Blanco Jr. & Pandillero II

indy (SUN) 10/07/2007 Poza Rica, Veracruz
1) Águila Mecanica b Halcón Man
2) Magneto & Serval b Lee Panther & Muerte Nocturna
3) Dragón Ninja b Dark Sagitario [Trofeo Revelacion del Ano]
4) Danger (local), El Astuto, Súper Loco b El Charal, Piloto Suicida, Power Ranger XP

indy (SUN) 10/07/2007 Privada Car Plastic, Monterrey, Nuevo León
1) Rosa De Monterrey b Hampon
2) Gavilán Negro & Mini Gato Volador b Maldito & Mini Hator
3) ? & Diana La Cazadora b Coco Rayado & Poly Star
4) Konnan Big & Sergio Romo Jr. b Gato Volador & Tigre Universitario

FMLL (MON) 10/08/2007 Civic Auditorium, San Jose, California
1) Blue Demon Jr. & Rayo de Jalisco Jr. b Espectro Jr. & Psicosis I

indy (TUE) 10/09/2007 Arena Coliseo Monterrey
1) Rey Halcón vs Destructor
2) Rey Cazador vs Mr. Cuervo
3) Borrico b Burrito
4) Black Diamond b Viernes 13
5) Pancho Tequila b Dr. Tormenta
6) El Hijo del Solitario & Golden Boy b Ejecutor & Herodes

Luchas 2000 (TUE) 10/09/2007 Calimax, Tijuana, Baja California
1) Cobarde II, El Supremo, Supremo Jr. b El Dorado, El Dorado Jr., El Hijo Del Cobarde
2) Misterioso Sr. L Místico, el Hijo del Perro Aguayo, Blue Panther, Rey Misterio Sr., Último Guerrero, El Dandy [hair] TORNEO INCREIBLE LUCHAS 2000 (posted by Solo Lucha Libre)
3) Blue Demon Jr. b Espectro Jr. [mask]

indy (THU) 10/11/2007 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango
1) Flashman & Zaracatan b Cadete De La Atlantida & Pequeño Star
2) Dorado Jr. & Scriba Jr. vs Moro Jr. & Semental
3) Brillante I, El Tackle, Espacial vs Mr. Guerrero, Psycho, Súper Star
4) Difunto I & Difunto II vs Piloto Suicida & Sexy Piscis [hair, mask]

indy (THU) 10/11/2007 Arena Tigre Padilla, Monclova, Coahuila
1) Guerrera Negra vs Krazy Black
2) King Warrior vs Negro Villa
3) Golden Boy, Rey Demonio, Rosa Salvaje, Símbolo vs Doberman, Halcón Negro, Proyector Del Futuro, Zintro
4) El Hijo del Solitario & El Mortal vs Guerrero Negro Jr. & Potro Jr.

LUM (FRI) 10/12/2007 Arena Pipo, Monterrey, Nuevo León
1) Gato Fantasma ?? Minotauro, Scravos
2) Kronos Jr. ?? Kronos Sr., Súper Combo
3) Dranzer, el Tacua, Raiden vs Anibal el Vampiro, Llamarada, Memo Valles
4) Diluvio Negro I, LA Park, Rey Hechicero vs Potro Jr., Sergio Romo Jr., Silver Star

ZATARAIN (FRI) 10/12/2007 La Paz, Baja California Sur
1) Tigre Marino vs Vagaman
2) El Hijo Del Sol, Rosabel, Rostaman vs Black Boy, Halcón, Tormento Negro
3) El Alebrije & El Ángel vs Monsther & Mr. Niebla
4) Kempo Dragón & Mario Mora vs Príncipe Azteca & Shiryu Dragón

indy (FRI) 10/12/2007 Plaza de los Constituyentes, Corregidora, Querétaro
1) Ángel Dorado II & Tritón vs Antifaz Del Diablo & Darth Maul
2) Máximo Loco vs Maniatico, Rey Payaso II, Argho [hair, mask]

indy (SAT) 10/13/2007 Centro Deportivo Y Cultural Ricardo Flores Magon, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Apolo Guerrero & Kid Spacial vs Alurios & Black Fire
2) M-1, Munra, Trimer vs Amenaza Nocturna, Pulpo Negro, Viento Azteca
3) Artillero 2000 & Germano Jr. vs Jack & Samot
4) Black Bird I, Black Bird II, Rey Mercurio vs Esquimal, Halcón Diabólico I, Halcón Diabólico II
5) Chico Che, Kosmotron, Red Bull vs Aero Black, Ambar, Maldito

indy (SAT) 10/13/2007 Centro Deportivo, El Paraiso, Alvaro Obregon, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Basurita vs Mini Electrodo
2) Pulpo Negro vs Amenaza Nocturna
3) Lockman, Murciélago Elid, Pilon El Bárbaro vs Coyote Dorado, Flechador Del Cielo, Mr. Karma
4) Rey Fénix vs Electrodo Jr. [CWC]
5) Mini Robin & Mini Spiderman vs Mini Hooligan I & Mini Hooligan II
6) Chavo Ventura & Magistral vs Arquero & Jonny Guerrero [super libre]

indy (SAT) 10/13/2007 Domo Center Plaza, Ecatepec, Estado de México
1) Imperio vs Centella
2) Flamante & Majestad vs Cazador & Ejecutor
3) Ice Killer, Trauma I, Trauma II vs Comando III, Kidman, Randall
4) Antaris, Sky Master, Súper Brazo vs Carta Brava, Huracán Negro, Vampiro Metálico
5) Black Misterio vs Darko [mask, hair]

indy (SAT) 10/13/2007 Domo Center Plaza, Ecatepec, Estado de México
1) Centella b Imperio
2) Amnesia & Cazador b Ejecutor & Ponzoña Negra
3) Comando III, Trauma I, Trauma II b Emperador, Gatubedo, Orgullo Latino
4) Antaris, Sky Master, Súper Brazo b Carta Brava, Comando, Variror Metálico
5) Darko b Black Misterio [mask]

indy (SAT) 10/13/2007 Gimnasio Municipal, San Luis Río Colorado, Sonora
1) Osiris & Voltron b Destino Negro & El Marino
2) Excalibur, Iron Boy, Luminoso b American Rebel, Penisular, Vagabundo
3) Máscara Divina, Nautilius, Spider Man b Mike Castillo, Sangre Chicana, The Rocker
4) Charly Manson, La Parka Jr., Oriental b Chris Stone, Scorpió Jr., Toxico AAA

indy (SAT) 10/13/2007 Lienzo Charro de la Viga, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Argus vs Black Metal
2) Rey Celestial & Sombra Blanca vs Alfa Scorpion & El Pachucas
3) Ángel Star & Zodiaco vs Centinela & Legionario
4) Full Contac, Misterio, Rey Ángel vs Bad Boy, Lobo Vikingo, Pequeño Guerrero
5) Cachorro Mendoza, Ringo Mendoza, Súper Muñeco vs Dr. Killer, Rambo, Septiembre Negro II

LUM (SAT) 10/13/2007 Parque Tolteca, Guadalupe, Nuevo León
1) Kronos Jr. & Kronos Sr. vs Gato Fantasma & Maléfico
2) Potro Jr. & Vudu vs Dranzer & Scravos
3) Gato Volador, Raiden, Tigre Universitario vs Herodes, Memo Valles, Silver Star

WFS (SAT) 10/13/2007 WFS Arena de Aztahuacan, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Black Crazy & Estrella Del Espacio vs Kaiser & Príncipe Azteca
2) Piloto Suicida I & Piloto Suicida II vs De Luto & Gallo De Jalisco Jr.
3) Bryon, Puma 2000, Rey Imperio vs Gallo De Jalisco, Tarasco II, Tarasco II
4) Halcón Galáctico vs Rey Del Espacio [WFS MIDDLE]
5) Extreme Insect, Kato Kung Lee, Rock Star, Vértigo vs Macabro Rojo, Tarasco I, The Vampher, Xibalva

indy (SUN) 10/14/2007 Arena Aficion
1) Meteoro vs Sangre Maya
2) Black Butcher & La Krysys vs Krypton & Sacristán del Diablo
3) Académico, Despiadado, Luger vs Blue Prince I, Blue Prince II, El Colibrí
4) Tigerman vs Concord [HIDALGO LIGHT]

Toryumon (SUN) 10/14/2007 Arena Coliseo
1) Daisuke Hanaoka b Satoshi Kajiwara
2) Amigo Suzuki, Arkángel de la Muerte, Negro Navarro b Coco Blanco, Coco Rojo, Coco Verde
3) Pequeño Damian 666 & Pequeño Halloween b Bracito de Oro & Toshiya Matsuzaki
4) Luna Mágica & Marcela DRAW Halloween & Mima Shimoda
5) La Máscara & Máximo DQ Ohara & Shigeo Okumura
6) Alex Koslov, Marco Corleone, Último Dragón b Atlantis, Samurai Shiro, Último Guerrero finish (posted by alfonso lizarraga)

indy (SUN) 10/14/2007 Arena Coliseo Monterrey
1) Viento Negro I & Vientro Negro II DRAW Al Capone & Frank Nitti
2) Mr. Secuestro & Viernes 13 b Corazo Adicto & Gayver
3) Cazador, Ejecutor, Tormento Negro b Ángel Del Amor, Bam Bam (Monterrey), Casanova
4) Enfermero Jr. & Medico Asesino Jr. b Huracán Ramírez & Huracán Ramírez Jr.
5) Mano Negra & Negro Navarro b Solar I & Súper Astro

indy (SUN) 10/14/2007 Arena México San Luis Potosí, San Luis Potosí, San Luis Potosí
1) Brujo Cósmico Jr., Saeta del Ring, Visión vs Génesis, Súper Boy, Tiger Boy
2) Goblin, Golpe de Dragón, Poder Rojo, Salomé vs Anticristo, Belcebu, Gato Salvaje, Máscara Infernal
3) Futuro 2000, Lover Boy, Piscis vs Black Fantasy, Fuerza Maligna, Sabú Jr. [Centro TRIOS]

indy (SUN) 10/14/2007 Arena San Juan Pantitlan, Ciudad Nezahualcóyotl, Estado de México
1) Alergia & Flecha Amarilla b Eleggua & Vengador Azul
2) Flamante & Thunder Blue b Bengala & Killer Steel
3) Lider, Ultra Star, Zenky b Capitán Comando, Gato Azteca, Zorro Tpado
4) Black Lancer, Caricia, La Roca, Mr. Aromo b Barba Negra, Chaman, Dr. Muerte, Kid Star
5) Flama Roja b Rey Lobo [SJP LH]

indy (SUN) 10/14/2007 Arena Solidaridad
1) Brazo de Oro, Brazo de Platino, Dr. Wagner Jr. vs Diluvio Negro I, Hator, Sergio Romo Jr.

indy (SUN) 10/14/2007 Arena Victoria, Guadalajara, Jalisco
1) Sombra Infernal I & Sombra Infernal II vs Giovanni & Loco Zandokan
2) Gasparain & Payaso Luchin vs Black Star & Tony Rodríguez
3) Roberto Paz Jr. vs Makabre

indy (SUN) 10/14/2007 Autolavado VM, Tulancingo, Hidalgo
1) Talaxis vs Amo de la Noche
2) Freelance vs Yakuza
3) Alfred Dino, Ángel o Demonio, Big Memo vs ?, Demoledor, Juan el Ranchero
4) Pesadilla vs Magnífico, Paranoiko
5) Suicida & Violencio Jack vs Aero Boy & Crazy Boy and Cerebro Negro & Fantasma De La Oepra [ultra violent]

indy (SUN) 10/14/2007 Coliseo Fraternidad, Veracruz, Veracruz
1) Niño Malo b Centuri 2000
2) La Jarochita & Princesa Celeste b Chun Li & Tormento
3) Enigma, Kato, Kid Dragón DQ Black Love, Cronos, Rockero Infernal
4) Acero, Relámpago, Tormento b Black Baby, Ferrari Jr., Rey Egipto

LMLL (SUN) 10/14/2007 Gimnasio Solidaridad, Fresnillo, Zacatecas
0) Corazón De Dragón b Águila Negra I
1) Misterio De La Muerte b Rey Puma, Vaquero Salvaje, Destroyer (local), Mastodonte Jr.
2) Ángel De Fuego, Aventurero (local), Patriota b Águila Negra II, Caballero De La Muerte, Diamante Negro
3) Bello Juan, Blue Storm, Mastodonte, Pedro El Hermoso b Académico, Alas Nocurnas Jr., La Muerte, Rayo De Sonora

indy (MON) 10/15/2007 Acapulco, Guerrero
1) Hermano Silver I & Hermano Silver II b Zaeta I & Zaeta II

indy (TUE) 10/16/2007 Arena Coliseo Monterrey
1) Gato Fantasma DQ Mr. Vega
2) Former Lover, M Sol, Scravos b Dranzer, Fuerza Vengadora, Mr. X
3) Sex Piscis, Sexy Francis, Sexy Libra DRAW Chica de Arabia, Orquídea Negra, Potro Jr.
4) Cats, El Gitano, Silver Star b Raiden, Rey Hechicero, Tigre Universitario
5) 5X, Huracán Ramírez, Huracán Ramírez Jr., Kung Fu Jr. b Anibal el Vampiro, Ares, Hijo de Espanto II, Kaoma Jr.

indy (WED) 10/17/2007 Arena Emiliano Zapata, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Meteoro Kid vs Tigre Serval
2) Astro Boy & Comodín vs Comando Del Aire & Macho Jr.
3) Hijo De Valiente & Valiente Jr. vs Halcón Diabólico I & Halcón Diabólico II
4) Bacteria & Halcón Salvaje vs Medico I & Medico III
5) Caramelo & Kung Fu Jr. vs Negro Navarro & Violencia

indy (THU) 10/18/2007 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango
1) Pequeño Star & Zaracatan Jr. vs Cadete De La Atlantida & Flashman
2) Psycho & Súper Star vs Espacial & Scriba Jr.
3) Difunto I & Difunto II vs El Tackle & Stuka I
4) Brillante I vs Mr. Guerrero [LAGUNA WELTER]

indy (THU) 10/18/2007 Gimnasio de la UABC de Valle Dorado, Ensenada, Baja California
1) El Hijo Del Santo & Máscara Sagrada vs Psicosis I & Rey Misterio Sr.

Page: 1 2 3

Daily Updated: This Week's Shows, Today's Shows, Last Updated
last updated: 2019-02-15 05:25

Return to Index