indy: 2009-04

<-- 2009-03 --- 2009-05 -->
CMLL . AAA . IWRG . indy . CMLL DF . AAA TV . All

indy (THU) 04/02/2009 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango
1) Camorra & Pequeño Star vs El Auténtico & Eterno
2) Black Boy & Dorado Jr. vs Araña Cibernetica I & Arena Cibernetica II
3) Sexy Piscis & Stuka I vs Mr. Guerrero & Psycho
4) Último Guerrero © b Villano V [CMLL HEAVY]

Pierroth (FRI) 04/03/2009 Arena Azteca Budokan, Ciudad Nezahualcoyotl, Estado de México
1) Comando X, Dr. Markus, El Gitano, Majestik b Artillero, Mixteco Jr., Pillo, Súper Brozo
2) Águila del America, Caricia, Máscara Magnífica, Xcalibur b Cara De Guerra, Comando Delta, Comando Z, Path Finder
3) Marco Rivera, Star Boy, Tony Rivera b Anticristo, Belcebú, Victor Doom
4) Bugambilia, Platino, Ricky Flores, Ultramán Jr. b Belcebú, Gran Markus, Jaque Mate Jr., Veneno
5) Enrique Vera, Huracán Ramírez, Máscara Sagrada, Súper Brazo b Hijo de Pierroth (IWRG), Hijo del Cien Caras, Máscara Año 2000 Jr., Pierroth II

LLF (FRI) 04/03/2009 Arena Femenil, Monterrey, Nuevo León
1) Guerrero Otoni b Baby Puma
2) Lady Puma b Lady Maravilla
3) Dark Fantasy & Novia De Jackson b Perla Negra & Rayito De Luz
4) Angelica & La Chacala b La Bandida & Poly Star

PdM (FRI) 04/03/2009 Coliseo Olimpico Universidad de Guadalajara, Guadalajara, Jalisco
1) Cósmico & La Parkita vs Mr. Aguilita & Pequeño Halloween
2) Gringo Loko & X-Fly vs Manowar & Payasito Luchin
3) Damián 666, Halloween, Mr. Águila vs Solar I, Súper Astro, Ultraman
4) El Hijo Del Santo & Rayo de Jalisco Jr. vs Dr. Wagner Jr. & el Hijo del Perro Aguayo

FMLL (FRI) 04/03/2009 Salón el Rey, Compton, California
1) Mercurio, Mercurio Jr., White Pork vs Profeta, Profeta Jr., Yelka
2) Dr. Maldad & Piloto Suicida vs Acero Dorado & Shamú Jr.

indy (SAT) 04/04/2009 Gimnasio el Ranchero, Gómez Palacio, Durango
1) Mini Sexy Piscis vs Mini Máximo
2) Espíritu Maligno vs Psycho, Moro Jr. [mask]

indy (SAT) 04/04/2009 Iglesia del Senor de Mazatepec, San Francisco Tlaltenco, Tláhuac, Distrito Federal
1) Ángel Audaz vs Mr. Tauro
2) Flechita Verde & Sueno Latino vs Balam & Dr. Letal
3) Alma Blanca & Comando Imperial vs Dano Mortal & Fuego Azteca
4) Electrodo & Meteoro vs Halcón Diabólico I & Halcón Diabólico II

UWE (SAT) 04/04/2009 Plaza de Toros el Cortijo, Venustiano Carranza, Distrito Federal
1) Caricia, Fighting Tiger, Sexy Rubi b Dr. Lecter, Ice Cobra, Siniestro Negro
2) Epidemia & Heavy Boy b Cerebro Maligno & Epitafio
3) Danny Boy & Flecha (Skayde) b Coco Blanco & El Salvaje
4) Black Shadow Jr., Huracán Ramírez Jr., Matematico Jr. b Rey Cobra, Rocky Santana, Romano García
5) Solar I, Súper Astro, Ultraman b Black Power, el Signo, Killer Jr.
6) Canek, Dos Caras Sr., Mil Máscaras b Dr. Wagner Jr., Gigante Warrior, Scorpió Jr.

indy (SUN) 04/05/2009 Arena Aficion
1) Zoom Driver vs Siniestro Negro, Ice Cobra, Maldito, Braulio Flores, Millenium, Granalock, Pluma Roja, Fight Panther, Andy Robles, Slash, Chris Crystal

indy (SUN) 04/05/2009 Arena La Rosita, Torreón, Coahuila
1) Bélico & Discípulo vs Caballero Águila & Guerrero
2) Alfil & Vector vs Aries & Diamond
3) Black Boy & Dorado Jr. vs Araña Cibernetica & Araña Steel
4) Dulece Paola & Sexy Libra vs Araña del Futuro & Bella Rubi

indy (SUN) 04/05/2009 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango
1) Vulcano vs Guerrero Azteca
2) Dany Fantom vs Guerrero Imperial
3) Águila Negra & Pequeño Deminio vs Águila Salvaje & Fuerza Infernal
4) Detector Jr. & New Warrior vs Camorra & Rey Halcón

indy (SUN) 04/05/2009 Arena Solidaridad
1) Babe Fox, Sky, Turbina b Boomerang, Kokox Klan, Misionero
2) Black Demon, Mongol Chino Jr., Sexy Piscis b Axl, Burrito, Furor
3) Monje Negro II, Monje Negro III, Monje Negro Jr. b Centurión Negro, Karonte, Mongol Chino
4) Histeria, Maniaco, Psicosis II b Diluvio Negro I, Estrella Dorada Jr., Gato Volador
5) Antifaz del Norte, Hator, Súper Porky b Aventurero, Diluvio Negro II, LA Park

indy (SUN) 04/05/2009 Canchas de Fútbol Rapido, Matamoros, Tamaulipas
1) Águila Salvaje & Eskeleto vs Fidel Perez & Kramer
2) Guerillero Jr. & La Sombra vs Dragón Rojo Jr. & Lasserman

PROLLM (SUN) 04/05/2009 Coliseo Coacalco, Coacalco, Estado de México
1) Fire Fox & Guman vs Misterio & Mr. Surf Coliseo Coacalco1ra Lucha 5Abr09 (posted by neotexanomx)
2) Bufón & Cyrus vs Betos Boy & Wotan Coliseo Coacalco2da Lucha 5Abr09 (posted by neotexanomx)
3) Catedratico & Maverick vs ? & Dark Estigma Coliseo Coacalco3ra Lucha 5Abr09 (posted by neotexanomx)
4) Daga, Dark Saint, Eterno vs Dr. Cerebro, Jerry Brown, Niebla Negra I Coliseo Coacalco 4ta Lucha 5Abr09 (posted by neotexanomx)
5) Máximo & Valiente vs Magnífico & Misterioso II Coliseo Coacalco 5ta Lucha 5Abr09 (posted by neotexanomx)

Fraternidad 2000 (SUN) 04/05/2009 Coliseo Fraternidad, Veracruz, Veracruz
1) Suspect & Zafiro b Tormento & Xtrem
2) Centruy 2000, Conquistador Jr., Kato b Cancerbero Jr., Nimbus, Siniestro
3) Apolo Segovia, Arachnofobia, Crazy Metal b Aritmetico, Conquistador, Rey Egpito
4) Black Ángel & Black Jack DQ Ángel del Misterio & Presento, Kronos (Veracruz)
5) Hijo del Buitre b Sangre Y Fuego [Rey de Reyes (Fraternidad)]

indy (SUN) 04/05/2009 Deportivo Lee Roy, Torreón, Coahuila
1) Black Steel vs Bélico
2) Discípulo & El Herrero vs Guerrero Audaz & Terrorista
3) Baby Marvin, Ecliptico, King Lagunero vs Averno (Laguna), Índio Wama, Licantropo
4) Empereador Azteca & Piloto Negro vs Caballero Halcón I & Kain
5) Black Jet & Diabólico I vs El Auténtico & Eterno

indy (SUN) 04/05/2009 Deportivo Los Soberanos, Torreón, Coahuila
1) Vandalo vs Inmortal
2) Aries & Caballero Águila vs Blue Ángel & Rey Sagitario
3) Depredador (Torreon) & Sepultura vs Circus & Mr. Essie
4) Junior Halcón & Máquina 17 vs Buerang & Morfosis
5) Centella Azul Jr., El Dorado, El Tackle vs Mr. Violencia I, Psycho, Sadico

indy (SUN) 04/05/2009 Deportivo Torreón, Torreón, Coahuila
1) Pequeño Tornado vs Farakuse
2) Akord & Shadow Dragón vs Infierno Negro & Radamantis
3) Black Gojira, Rey Fobia, Samael vs Ángel del Infierno, Dragón Imperial, Espacial
4) As Rey, Chamuco Treviño, Ministro de la Muerte II, Oso Negro Jr. vs Blue Rocket, Ranchero, Stuka I, Súper Spirit

TG Power (SUN) 04/05/2009 Gimnasio Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California
1) El Canalla & White Warrior vs Garra Infernal & Vaquero Galáctico
2) Maquiavelico & Tony Casanova vs Dragón Chino & Zetta
3) Camaleón Negro, Vikingo Negro, Zarco vs Ángel Negro Jr., Animaniac, Shamu
4) Mandingo, Mazambula, Silver Line vs Mr. Maldito, Tornado Negro, Voltio

indy (SUN) 04/05/2009 Union League Boys and Girls Club, Chicago, Illinois
1) Emperador Azteca (Chicago) & Venom b Guardián & Pinocho
2) Samurai (Chicago) & Tigre (Chicago) b Payaso Blanco & Payaso Negro
3) Ángel de la Muerte & Bazooka b Electrón & Panthleon
4) Guerrerito del Futuro & Pierrothito DQ Máscarita Dorada & Rey Fuego
5) Águila De America, Infernal, Yakuza (Chicago) DQ Pantera, Rey Makawi, Súper Muñeco

indy (MON) 04/06/2009 Plaza de Toros Lauro Luis Longoria, Nuevo Laredo, Tamaulipas
1) Antifaz del Norte, Hator, Maniaco vs Corazón de Barrio, Súper Parka, Súper Porky

indy (TUE) 04/07/2009 Arena Aficion
1) Chester vs Sacristán del Diablo
2) Espantapájaros & Súper Loco vs Mediquito & Tritoncito
3) Angelico El Espanol & Magnífico vs Maldito & Negro Navarro
4) Cien Caras Jr., Hijo del Cien Caras, Rambo vs Enfermero Jr., Gran Markus, Justiciero

indy (TUE) 04/07/2009 Arena Coliseo Monterrey
1) Pee Wee b Orión
2) Lover Boy b Dark Demon
3) Hombre Sin Miedo, Príncipe Diamante, Street Boy b Black Mamba, Oscuridad, Violento
4) Difunto I & Difunto II b Espanto Jr. & Silver Star
5) Ángel Dorada Jr. & Rey Sagitario DRAW Androide & Corazón Adicto

indy (WED) 04/08/2009 Cancha de Ramirez, Tampico, Tamaulipas
1) Iron Boy vs El Arquero
2) Orión & Séptimo Dragón vs Desastre Negro & Lobo De Plata
3) Guerrero Universal & La Bugambila vs America & El Chale
4) El Alebrije & Súper Porky vs Histeria & Psicosis

Event Notes: city may be wrong

PdM (WED) 04/08/2009 Unidad Deportiva de Acapulco, Acapulco, Guerrero
1) Cósmico & La Parktia vs Mr. Aguilita & Pequeño Halloween
2) Juventud Guerrera, Kunami, Súper Nova vs Histeria, Psicosis II, X-Fly
3) Intocable, Olímpico, Súper Crazy vs Damián 666, Halloween, Mr. Águila
4) Dr. Wagner Jr. & El Hijo Del Santo b Cibernético & el Hijo del Perro Aguayo

indy (THU) 04/09/2009 Jai Alai Emotion Casino, Acapulco, Guerrero
1) American Tiger vs King Panther
2) Histeria, Psicosis II, X-Fly vs Juventud Guerrera, Kunamy, Súper Nova

LLII (THU) 04/09/2009 the Show Palace, Oceanside, California
1) Riot b Johnny Suave
2) Faraón De Occidente & Zodiac b Al Charro & Mosqueterito
3) El Hijo del Diablo b Socal Crazy [bull terrier]
4) Horus (TJ), White Warrior, X-Torm b Maquiavelico, Tony Casanova, Zeus
5) Black Fish & Christie Ricci b Jenn Thomas & Rey Escorpión (Reynosa)

indy (FRI) 04/10/2009 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango
1) Black Boy & Dorado Jr. vs Araña Cibernetica I & Araña Cibernetica II
2) Brillante I & Galaxy vs Mensajero de la Muerte & Mr. Guerrero
3) Kato Kung Lee Jr. & Piloto Negro vs Espanto V & Psycho

indy (FRI) 04/10/2009 Cancha de Fútbol Samba, La Piedad, Michoacán
1) La Bugambilia & Michoacano b America, Chacle, Guerrero Universal
2) El Alebrije & Súper Porky b Histeria & Psicosis

ANL (FRI) 04/10/2009 Feria de la Ciudad de Mexico, Ciudad de México, Distrito Federal
1) Niño Tiburón & Poder Azul b Demenzía & Templario
2) Harry, Muerte Psicópata, Rey Cadena b Alma Militar, Arturo Gaona Jr., Figre Dragón, Hell Boy, Morifeo
3) Batman del Futuro, Rey Psicópata, Tigre Japones b Acertijo, Alardio Nocturno, Hermano Muerte I
4) Bid Man, Chamaco Davila, Kore b Atena, Epidemia, Samot
5) Maravilla Lopez, Mictlán, Súper Camaleón b Dragón Rojo Jr., Heavy Boy, X-Panther

indy (FRI) 04/10/2009 Techumbre de la Escuela 1 de Enero, Feria 2009, Atempan, Puebla
1) Máscarita Año 2000 & Pequeño Universo 2000 vs ? & Aguilita Solitaria
2) La Seductora & Lady Afrodita vs La Mohicana & La Nazi
3) Ángelus, El Hijo De Huracán Ramírez, King Fish vs Enfermero Jr., Kumo, Miedo
4) Fabián el Gitano & Máscara Sagrada vs Gran Markus & Monsther

indy (SAT) 04/11/2009 Arena Xalapa, Xalapa, Veracruz
1) Pequeño Oriental vs Dark Devil
2) Boomerang & Mexican Dragón vs Hijo Del Chicano & Rey Infierno
3) Diamante Negro, Divino, Último Heroe vs Fire Fox, Gitano, Universitario
4) Bala De Plata, Full Contac, Gore vs Ángel Del Silencio I, GMC, Pitufo

PdM (SAT) 04/11/2009 Plaza de Toros Silverio Pérez, Chiconcuac, Texcoco, Estado de México
1) Mr. Aguilita & Pequeño Halloween b Cósmico & Local
2) Intocable & Súper Porky DQ Halloween & Olímpico
3) Súper Crazy b Mr. Águila
4) Blue Demon Jr., Dr. Wagner Jr., LA Park b Cibernético, Damián 666, el Hijo del Perro Aguayo

indy (SUN) 04/12/2009 Arena Aficion
1) Black Butcher vs Dr. Boris
2) Millenium & Zoom Driver vs Colmillo Blanco II & Hijo De Colmillo Blanco
3) Bandido & Pluma Roja vs Colmillo Blanco & Siniestro Negro
4) El Exótico, Metaleón, Súper Tarin vs Enfermero Jr., Ira, León Dorado

indy (SUN) 04/12/2009 Arena Ray Alcantara, Oaxaca, Oaxaca
1) Niño De La Calle (indy) vs Hong Hayuuk
2) Mastin & Zombi b Caballero De La Muerte I & Caballero De La Muerte I
3) Zigdried b Challenger [hair]
4) Casanova & Fishman Jr. b Platino & Súper Águila

indy (SUN) 04/12/2009 Arena San Juan Pantitlan, Ciudad Nezahualcóyotl, Estado de México
1) Caricia, Corssman, Flama Roja, Gran Code vs Caballero As, Cataclismo, Mr. Lee, Ros
2) Bravo Del Norte, Cometa Blanco, Cósmico, Rey Neza vs Ahijado de la Muerte, Danger King, Mosca, Súper Insecto
3) Kumo, Warrior Steel I, Warrior Steel II, Warrior Steel Jr. vs Ángel Negro, Black Lancer, Cheque Pena, Robotman
4) Arkanos, Chona, Halcón Tarin, Mochiano I vs Gringo I, Gringo II, Sagitario, Torbellino [captains hair, captains mask]
5) Luis Cirio, Manny Cirio, Tony Cirio vs Mohicano II, Pielo Roja, Rey Mohicano [San Juan TRIOS]
6) Dinámico II, Rayo Tapatío I, Rayo Tapatío II, Tony Rivera vs El Canalla, Ramstein, Rey Lobo, Starman

indy (SUN) 04/12/2009 Arena Solidaridad
1) Babe Fox & Galactar vs Kukuxklan & Rey Morgan
2) Burrito, Cats, Turbina vs Black Soul, Titanic, Voltaje Negro
3) Gato Volador, La Furia, Silver Star vs Mongol Chino, Potro Jr., Sexy Piscis
4) Aventurero, Diluvio Negro I, Diluvio Negro II, Estrella Dorada Jr. vs Apolo Estrada Jr., Black Diamond, Hator, Monje Negro Jr.

TG Power (SUN) 04/12/2009 Auditorio de Tijuana, Tijuana, Baja California
1) Garra Infernal vs Flecha Roja
2) Kanalla vs Vaquero Galáctico
3) Jungla & Vikingo Negro vs Arlequín & Zaeta
4) Galeno, Stigma, Tony Casanova vs Ángel Negro Jr., Animaniac, Shamu
5) Mr. Maldito & Voltio vs Mandingo & Mazambula

PROLLM (SUN) 04/12/2009 Coliseo Coacalco, Coacalco, Estado de México
1) Kamus & Wuizz vs Azteca, Demoledor, Máscara Dorada
2) Maverick vs Catedratico, Impulso, Cyrus, Wizard, Stigma, Betos Boy, Forastero, Wotan, Storm
3) Daga & Eterno vs Niebla Negra I & Niebla Negra II [trofeo premier]
4) Ángel de Oro, Ángel de Plata, Justiciero vs Dr. Cerebro, Judas el Traidor, Skándalo

indy (SUN) 04/12/2009 Deportivo La Nueva Moctezuma, Monterrey, Nuevo León
1) Ave Azul & Hija de Karonte vs La Bandida & Mini Vaquero Romo
2) Black Silver & Fomer Lover vs Mortifero & Titanic
3) Súper Nico & Voltaje Negro vs Karonte & Red Flamer

indy (SUN) 04/12/2009 Deportivo Lee Roy, Torreón, Coahuila
1) Black Steel vs Bélico
2) Aries & Inmortal vs Gran Bujo & Licantropo
3) Baby Marvin & King Lagunero vs Depredador & Sepultura
4) El Auténtico & Eterno vs As Rey & Chamuco Treviño

PdM (SUN) 04/12/2009 Plaza de Toros, Texcoco, Estado de México [SuperLuchas]
1) Dr. Wagner Jr. b el Hijo del Perro Aguayo, Cibernético

indy (TUE) 04/14/2009 Arena Aficion
1) Chester vs Medics III
2) La Francesa Cethei & Star Fire vs Dark Magic & Flor De Luna
3) Arenita & Maldito vs El Exótico & Magnífico
4) Cien Caras Jr. & Rambo vs Enfermero Jr. & Justiciero
5) Hijo del Cien Caras vs Gran Markus [vale todo]

indy (TUE) 04/14/2009 Arena Coliseo Monterrey
1) Darling Boy b Pee Wee
2) El Ninja & Panthro b Koko Viper & Memo Valles
3) Pancho Tequila & Potro Jr. b Golden Boy & Símbolo
4) Ángel Dorado Jr. & Corazón Adicto b Androide & Rey Sagitario [cage]

indy (WED) 04/15/2009 Gimnasio de la Unidad Deportiva Salvatierra, Tijuana, Baja California
1) Pandillero I & Wama b Mercurio & Venus Black
2) Hijo De Espectro & Maquiavleico b Diamantia El Exotico & Horus (TJ)

indy (THU) 04/16/2009 Arena Olimpico Laguna, Gomez Palacio, Durango
1) Camorra & Detector vs Águila Negra & New Warrior
2) Cadet De La Atlantida I & Cadet De La Atlantida II vs El Dandy & Oso Negro
3) Brillante I & Galaxy vs Pequeño Star & Sadico (Laguna)
4) Kato Kung Lee Jr. & Sexy Piscis vs Araña Cibernetica & Psycho

indy (THU) 04/16/2009 Plaza de Toros Lauro Luis Longoria, Nuevo Laredo, Tamaulipas
1) Apolo Estrada Jr. & Astuto vs Los Comandos
2) Black Mamba, Obscuridad, Violento vs Hombre Sin Miedo, Pimpinela Escarlata, Street Boy

indy (FRI) 04/17/2009 Arena Femenil, Monterrey, Nuevo León
1) Lady Puma b Baby Pum
2) Angelica & La Chacala b Hija de Karonte & Lady Puma
3) Perla Negra © b Dark Fantasy [LLF Juvenil]
4) Flor de Loto & Tigresa b Dark Magic & Star Fire

Villalobos (FRI) 04/17/2009 Domo del Mar, Ciudad del Carmen, Campeche
0) Baby Rocker & Pequeño Samurái b Lobo Rojo & Rey Azteca
1) Espíritu Maya & Mecanico Infernal b Ángel Apocaliptico & Ángel Celestial
2) Linda Star & Martha Villalobos DQ Esther Moreno & Rossy Moreno
3) Bobby Villalobos & Johnny Villalobos b Máscara Divina & Rey Vishnu
4) Dr. Wagner Jr. & Olímpico DQ el Hijo del Perro Aguayo & Mr. Águila

indy (FRI) 04/17/2009 Gimnasio Arnold Gym, Celaya, Guanajuato
1) Aéreo Fire & Space King vs Guerrero & Ultron
2) Flama Laser & Súper Índio vs Bull Morgan & Gus Cobr
3) Chico Galaxi & Éxtasis vs Black Boy & Gallo de Oro
4) Dios Jaguar & Rey Lince vs Cuevo Extreme & Eclipse

NWA MEXICO (SAT) 04/18/2009 Auditorio Municipal, Teoloyucan, Estado de México
1) Odiseo b Arkanos
2) Avisman b Extraño
3) Eragón b Rey Lobo
4) Celestial & Turbo b Mr. Tanaka & Skayde
5) Angélico & Súper Astro b Black Terry & Negro Navarro
6) Blue Demon Jr. & Huracán Ramírez b Hijo del Cien Caras & Veneno

Generacion 2000 (SAT) 04/18/2009 Deportivo Gustavo Baz, Texcoco, Estado de México
1) Black Centella & Rayo Misterioso vs Animal Del Pantano & Halcón Rebelde
2) Heavy Boy & Súper Portero vs Flanagan & Kid Star
3) Súper X, Tonia Jackson Jr., Winners II vs Jaque Mate II, Maskare Jr., Poder Boricua II

indy (SAT) 04/18/2009 Gimnasio el Ranchero, Gómez Palacio, Durango
1) Camorra Jr. vs Dany Fantom
2) Lady Ángel vs Piel Canela, Gatubela
3) Brillante & Rey Fobia vs Camorra & Pequeño Star
4) Circus, Coco Amarillo, Payasito vs Espíritu Maligno, Psycho, Sadico

Page: 1 2

Daily Updated: This Week's Shows, Today's Shows, Last Updated
last updated: 2019-02-20 05:22

Return to Index